Square D™ RC2040M200S All-In-One Ringless
Custom_Product_Images_Illustration
SKU945439
MFGR #RC2040M200S
Schneider Electric RC2040M200S All-In-One Ringless OH/UG200ASurface
Alternate Catalog Number
RC2040M200S
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Bypass Type
No Bypass
Cable Entry
UG-OH OUTDOOR
Catalog Number
RC2040M200S
Country of Origin
MX
Cover Type
Ringless
Currency
Depth
5.41 in
Dimensions
40.93 in H x 18.35 in W
EU RoHS Indicator
Y
Feed Type
Overhead/Underground
Gross Volume Per Pack
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.2767 lb
Gross Weight per Pack Metric
27.67
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
17.0000 in
Height [Metric]
17.0000 cm
Hub Opening
A
Hub Size
1/2 in
Hub Type
A
Item Group
00148
Length
107.2000 in
Length [Metric]
107.2000 cm
Line Side Wire Range
AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 8...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254068&lang=en-us
Mounting
Surface
Mounting Type
Surface
Number Of Cutouts
20
Number of Jaws
4
Returnable
Y
Size
41.18 in
Sub Brand
QO
Substitute Product Catalog Number
LK100AN
Terminal Type
Line/Lug
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
49.3000 in
Width [Metric]
Wire Size
6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
200 A