Square D™ QO816L100S Fixed Main Lug Load Center, 120/240 VAC, 100 A, 16 Pole, 10 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
SKU34472
MFGR #QO816L100S
Square D QO816L100S LOAD CENTER QO MLO 240V 100A 1PH 8SP N1,#8 to 1 AWG(Al/Cu),1 phase,10 kA,120/240 V AC,100 A,120/240 V AC,3-Wire,Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Fixed Mains (lugs),Load Center,NEMA 1,QO,Surface (without door),UL Listed
Alternate Catalog Number
QO816L100S
Application
ARRA Compliant
N
Breaker Type
QO
Buy American Compliant
N
Cable Size
AWG 8...AWG 1 ALUMINIUM/COPPER
Catalog Number
QO816L100S
Country of Origin
MX
Cover Type
SURFACE COVER
Currency
Dimensions
12.6 in H x 8.9 in W x 4 in D
Enclosure
Baked enamel Gray;Welded sheet steel;4
Enclosure Type
NEMA 1
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
666.96
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0353 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.53
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.9000 in
Height [Metric]
10.9000 cm
Housing Material
Sheet Steel
Item Group
00101
Length
36.3000 in
Length [Metric]
36.3000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361023&lang=en-us
Mounting Type
Surface
Number of Circuits
16
Number Of Feeders
16
Number Of Poles
Number Of Spaces
8
Phase
1
Returnable
Y
Standard
UL LISTED
Sub Brand
QO
Substitute Product Catalog Number
QOFPCP
Type
1-Phase Fixed
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
27.4000 in
Width [Metric]
Wire Size
8 to 1 AWG
Wiring Configuration
3-Wire
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
100 A