Square D™ QO342L225GRB LOAD CENTER QO MLO
Custom_Product_Images_Illustration
SKU59478
MFGR #QO342L225GRB
Square D QO342L225GRB LOAD CENTER QO MLO 240V 225A 3PH 42SP,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,65 kA,225 A,3 phases,4-Wire,Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Fixed Mains (lugs),Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Alternate Catalog Number
QO342L225GRB
Application
ARRA Compliant
N
Breaker Mounting
Panel
Breaker Type
MLO/QO
Buy American Compliant
N
Cable Size
AWG 4...300 kcmil aluminium/copper
Catalog Number
QO342L225GRB
Country of Origin
US
Cover Type
SURFACE COVER
Currency
Dimensions
37.98 in H x 14.75 in W x 4.52 in D
Enclosure
Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;8R
Enclosure Box Size
8R
Enclosure Type
NEMA 3R
EU RoHS Indicator
Y
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.1933 lb
Gross Weight per Pack Metric
19.33
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
12.4000 in
Height [Metric]
12.4000 cm
Housing Material
Galvannealed Steel
Item Group
00017
Length
100.3000 in
Length [Metric]
100.3000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360771&lang=en-us
Number of Circuits
42
Number Of Feeders
42
Number Of Spaces
Phase
3
Returnable
Y
Standard
UL LISTED
Standards
Sub Brand
QO
Substitute Product Catalog Number
QO115
Type
3-Phase Fixed
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
39.1000 in
Width [Metric]
Wire Size
4 AWG to 300 kcmil Al/Cu
Wiring Configuration
3-wire;4-wire
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
225 A