or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO1816M200FTRB QO® Single Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 1 Pole, 22 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO1816M200FTRB QO® Single Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 1 Pole, 22 kA Interrupt
SKU309861
MFGR #QO1816M200FTRB
$/ea
Square D QO1816M200FTRB LD CTR QO MB 240V 200A 1PH 8SP NEMA3R FT,#4 to 4/0 AWG(Al/Cu),1 phase,120/240 V AC,120/240 V AC,22 kA,200 A,3-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Square D QO1816M200FTRB LD CTR QO MB 240V 200A 1PH 8SP NEMA3R FT,#4 to 4/0 AWG(Al/Cu),1 phase,120/240 V AC,120/240 V AC,22 kA,200 A,3-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Alternate Catalog Number QO1816M200FTRB Application DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. ARRA Compliant N Breaker Mounting Panel Breaker Type QO Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER Catalog Number QO1816M200FTRB Country of Origin US Cover Type Surface cover Currency USD Dimensions 29.86 in H x 14.75 in W x 4.52 in D Enclosure Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;6R Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2328.72 Gross Volume per Pack Metric 38160.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1456 lb Gross Weight per Pack Metric 14.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 79.5020 in Height [Metric] 79.5020 cm Housing Material Galvannealed Steel Item Group 00101 Length 39.3700 in Length [Metric] 39.3700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360421&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number of Circuits 16 Number Of Feeders 16 Number Of Poles 1 Number Of Spaces 8 Phase 1 Returnable Y Standard UL LISTED Standards UL Listed, NOM Rated, RoHS Compliant Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number HEPD50 Type 1-Phase UNSPSC 39121101 UPC 11 78590186818 UPC 12 785901868187 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Wire Size 4 to 4/0 AWG Wiring Configuration 3-Wire Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A Interrupt Rating 22 kA Voltage Rating 120/240 VAC DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. MAIN BREAKER,TIN PLATED COPPER BUSBAR Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels Service entrance equipment capable panels Straight-in wiring to help minimize service cable installation Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal New side hinge doors on outdoor convertible main panels Outdoor panel covers are lockable with padlock Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel Top or bottom feed by rotating enclosure Does not accepts plug-on neutral circuit breaker Feed-thru lugs construction 8 tandem circuit breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO1816M200FTRB |
| Application | DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| ARRA Compliant | N |
| Breaker Mounting | Panel |
| Breaker Type | QO |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER |
| Catalog Number | QO1816M200FTRB |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Surface cover |
| Currency | USD |
| Dimensions | 29.86 in H x 14.75 in W x 4.52 in D |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;6R |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2328.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38160.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1456 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 79.5020 in |
| Height [Metric] | 79.5020 cm |
| Housing Material | Galvannealed Steel |
| Item Group | 00101 |
| Length | 39.3700 in |
| Length [Metric] | 39.3700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360421&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number of Circuits | 16 |
| Number Of Feeders | 16 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Spaces | 8 |
| Phase | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL Listed, NOM Rated, RoHS Compliant |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | HEPD50 |
| Type | 1-Phase |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590186818 |
| UPC 12 | 785901868187 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |
| Wiring Configuration | 3-Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| Interrupt Rating | 22 kA |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| MAIN BREAKER,TIN PLATED COPPER BUSBAR |
| Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels |
| Service entrance equipment capable panels |
| Straight-in wiring to help minimize service cable installation |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| New side hinge doors on outdoor convertible main panels |
| Outdoor panel covers are lockable with padlock |
| Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel |
| Top or bottom feed by rotating enclosure |
| Does not accepts plug-on neutral circuit breaker |
| Feed-thru lugs construction |
| 8 tandem circuit breaker |