or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO® QON24L70 Type OEM Mounting Base, For Use With QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter, 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO® QON24L70 Type OEM Mounting Base, For Use With QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter, 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces
SKU1118118
MFGR #QON24L70
Call For Price
List: Square D™ QO® Mounting Base, Type OEM, For Use With: QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter, Specifications: 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces
Square D™ QO® Mounting Base, Type OEM, For Use With: QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter, Specifications: 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces
Alternate Catalog Number QON24L70 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 12...AWG 3 aluminium;AWG 14...AWG 4 copper Catalog Number QON24L70 Country of Origin MX Currency USD Depth 1.8898 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 22.34 Gross Volume per Pack Metric 366.15 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0705 lb Gross Weight per Pack Metric 147.46 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 6.3500 in Height [Metric] 4.8260 cm Interrupt Rating 10 kA Item Group 00909 Length 10.6680 in Length [Metric] 10.6680 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361373&lang=en-us Phase 1 phase 3 wires Returnable Y UNSPSC 39121101 UPC 11 78590180459 UPC 12 785901804598 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.8260 in Width [Metric] 7.1120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces Suitable For Use With QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter Type Type OEM Tin plated aluminum busbar
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QON24L70 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 12...AWG 3 aluminium;AWG 14...AWG 4 copper |
| Catalog Number | QON24L70 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.8898 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 22.34 |
| Gross Volume per Pack Metric | 366.15 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0705 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 147.46 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 6.3500 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00909 |
| Length | 10.6680 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361373&lang=en-us |
| Phase | 1 phase 3 wires |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590180459 |
| UPC 12 | 785901804598 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.8260 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 70 A at 120/240 VAC, 10 kA Interrupt Rated, 1-Phase, 2-Wire, 12 to 3 AWG Aluminum, 14 to 4 AWG Copper, 1-Pole 2-Spaces |
| Suitable For Use With | QO™ QO-GFI, QO-AFI, QO-EPD Unit Mounting Circuit Breaker and Loadcenter |
| Type | Type OEM |
| Tin plated aluminum busbar |