or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO® QOC30UF Load Center Cover, Flush Mounting
SKU34311
MFGR #QOC30UF
Call For Price
List: Square D QOC30UF LOAD CENTER COVER QO,Flush,Load Center Cover,QO,QO Load Centers
Square D QOC30UF LOAD CENTER COVER QO,Flush,Load Center Cover,QO,QO Load Centers
Alternate Catalog Number QOC30UF Application FOR INDOOR LOAD CENTER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QOC30UF Country of Origin MX Cover Type Flush cover Currency USD Depth 0.01 in Enclosure baked enamel Gray EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 638.83 Gross Volume per Pack Metric 10468.56 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0608 lb Gross Weight per Pack Metric 6.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height [Metric] 1.7800 cm Item Group 00001 Length [Metric] 78.8900 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361127&lang=en-us Mounting FLUSH NEMA Rating NEMA 1 Number Of Spaces 30 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH CompliantUL ListedPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Sub Brand QO Suitable For Use With Load Center Type Load Center Cover UNSPSC 39121101 UPC 11 78590174595 UPC 12 785901745952 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 39.2200 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 1.7800 in Length 78.8900 in Mounting Type Flush Width 39.2200 in FOR INDOOR LOAD CENTER 1-phase load current 12 to 42 circuit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QOC30UF |
| Application | FOR INDOOR LOAD CENTER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QOC30UF |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Flush cover |
| Currency | USD |
| Depth | 0.01 in |
| Enclosure | baked enamel Gray |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 638.83 |
| Gross Volume per Pack Metric | 10468.56 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0608 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height [Metric] | 1.7800 cm |
| Item Group | 00001 |
| Length [Metric] | 78.8900 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=361127&lang=en-us |
| Mounting | FLUSH |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Number Of Spaces | 30 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH CompliantUL ListedPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Sub Brand | QO |
| Suitable For Use With | Load Center |
| Type | Load Center Cover |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590174595 |
| UPC 12 | 785901745952 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 39.2200 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 1.7800 in |
| Length | 78.8900 in |
| Mounting Type | Flush |
| Width | 39.2200 in |
| FOR INDOOR LOAD CENTER |
| 1-phase load current |
| 12 to 42 circuit |