or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQB200 3-Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 1 Poles, 25 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO™ QO342MQB200 3-Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 1 Poles, 25 kA Interrupt
SKUPDW~6415318
MFGR #QO342MQB200
$/ea
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase, 120/240 VAC, 200 A, 1 Pole, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, Panel Breaker Mounting, 4-Wire Wiring Configuration, 42 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, 13 Enclosure Box, Sheet Steel Housing, 13.12 in H x 5.88 in W x 3.38 in D
Square D™ QO™ Main Breaker Load Center, 3-Phase, 120/240 VAC, 200 A, 1 Pole, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, 42 Circuits, Panel Breaker Mounting, 4-Wire Wiring Configuration, 42 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1, 13 Enclosure Box, Sheet Steel Housing, 13.12 in H x 5.88 in W x 3.38 in D
Alternate Catalog Number QO342MQB200 Application For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER Catalog Number QO342MQB200 Country of Origin US Cover Type ORDER SEPARATELY Currency USD Depth 3.7008 in Enclosure Baked enamel Gray;Welded sheet steel;13 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1378 lb Gross Weight per Pack Metric 13.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 12.4000 in Height [Metric] 12.4000 cm Item Group 00158 Length 102.6000 in Length [Metric] 102.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360883&lang=en-us Number Of Feeders 42 Number Of Spaces 42 Phase 3 phase Returnable Y Type Load Center UNSPSC 39121101 UPC 11 78590129058 UPC 12 785901290582 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 37.3000 in Width [Metric] 37.3000 cm Wiring Configuration 4-Wire Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Interrupt Rating 25 kA For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people Tin plated copper: busbar Aluminum bus construction on fixed mains panels Shielded 1-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance Service entrance equipment capable panels Split branch neutral for clutter-free wiring Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal Straight-in wiring to help minimize service cable installation Side hinge doors on outdoor convertible main panels Gray baked enamel surface finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO342MQB200 |
| Application | For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER |
| Catalog Number | QO342MQB200 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | ORDER SEPARATELY |
| Currency | USD |
| Depth | 3.7008 in |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded sheet steel;13 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1378 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 12.4000 in |
| Height [Metric] | 12.4000 cm |
| Item Group | 00158 |
| Length | 102.6000 in |
| Length [Metric] | 102.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360883&lang=en-us |
| Number Of Feeders | 42 |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 phase |
| Returnable | Y |
| Type | Load Center |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590129058 |
| UPC 12 | 785901290582 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 37.3000 in |
| Width [Metric] | 37.3000 cm |
| Wiring Configuration | 4-Wire |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Interrupt Rating | 25 kA |
| For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people |
| Tin plated copper: busbar |
| Aluminum bus construction on fixed mains panels |
| Shielded 1-piece tin plated copper bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance |
| Service entrance equipment capable panels |
| Split branch neutral for clutter-free wiring |
| Top or bottom feed by rotating convertible mains panels 180 deg |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| Straight-in wiring to help minimize service cable installation |
| Side hinge doors on outdoor convertible main panels |
| Gray baked enamel surface finish |