or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QO® QO324MB100 3-Phase Convertible Main Breaker Loadcenter, 120/240 VAC, 100 A, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QO® QO324MB100 3-Phase Convertible Main Breaker Loadcenter, 120/240 VAC, 100 A, 1 Poles
SKU1352407
MFGR #QO324MB100
$/ea
Square D™ QO® Main Breaker Loadcenter, 3-Phase Convertible, 120/240 VAC, 100 A, 1 Pole, 50/60 Hz Frequency, 24 Circuits, Panel Breaker Mounting, 4-Wire Wiring Configuration, 24 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Wire, Bolt-On Mounting, NEMA 1 Enclosure, NEMA 10 Enclosure Box, Steel Housing Material, 14.25 in W x 3.75 in D x 33.78 in H Dimensions
Square D™ QO® Main Breaker Loadcenter, 3-Phase Convertible, 120/240 VAC, 100 A, 1 Pole, 50/60 Hz Frequency, 24 Circuits, Panel Breaker Mounting, 4-Wire Wiring Configuration, 24 Spaces, 4 AWG to 250 kcmil Wire, Bolt-On Mounting, NEMA 1 Enclosure, NEMA 10 Enclosure Box, Steel Housing Material, 14.25 in W x 3.75 in D x 33.78 in H Dimensions
Alternate Catalog Number QO324MB100 Application For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people applications ARRA Compliant N Breaker Mounting Panel Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER Catalog Number QO324MB100 Country of Origin US Cover Type ORDER SEPARATELY Currency USD Depth 3.7402 in Dimensions 33.78 in H x 14.25 in W x 3.75 in D Enclosure Welded sheet steel;10 Enclosure Box Size 10 Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 1920.11 Gross Volume per Pack Metric 31464.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0980 lb Gross Weight per Pack Metric 9.64 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 10.6680 in Height [Metric] 10.6680 cm Housing Material Steel Item Group 00158 Length 78.9940 in Length [Metric] 78.9940 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360663&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number of Circuits 24 Number Of Feeders 24 Number Of Poles 1 Number Of Spaces 24 Phase 3 Returnable Y Standard CSA Sub Brand QO Type 3-Phase UNSPSC 39121101 UPC 11 78590175109 UPC 12 785901751090 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 37.3380 in Width [Metric] 37.3380 cm Wire Size 4 AWG to 250 kcmil Wiring Configuration 4-Wire Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 100 A Interrupt Rating 120/240 V AC Voltage Rating 120/240 VAC For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people applications Tin plated copper Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels Shielded one piece tin plated aluminum bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance Service entrance equipment capable panels Split branch neutral for clutter-free wiring Top or bottom feed by rotating enclosure Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal Straight-in wiring to help minimize service cable installation Side hinged doors on outdoor convertible main panels Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel Does not accepts plug-on neutral circuit breaker Does not accepts plug-on neutral circuit breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO324MB100 |
| Application | For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people applications |
| ARRA Compliant | N |
| Breaker Mounting | Panel |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...250 KCMIL ALUMINIUM/COPPER |
| Catalog Number | QO324MB100 |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | ORDER SEPARATELY |
| Currency | USD |
| Depth | 3.7402 in |
| Dimensions | 33.78 in H x 14.25 in W x 3.75 in D |
| Enclosure | Welded sheet steel;10 |
| Enclosure Box Size | 10 |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 1920.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 31464.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0980 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 10.6680 in |
| Height [Metric] | 10.6680 cm |
| Housing Material | Steel |
| Item Group | 00158 |
| Length | 78.9940 in |
| Length [Metric] | 78.9940 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360663&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number of Circuits | 24 |
| Number Of Feeders | 24 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Spaces | 24 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA |
| Sub Brand | QO |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590175109 |
| UPC 12 | 785901751090 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 37.3380 in |
| Width [Metric] | 37.3380 cm |
| Wire Size | 4 AWG to 250 kcmil |
| Wiring Configuration | 4-Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 100 A |
| Interrupt Rating | 120/240 V AC |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| For indoor, residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people applications |
| Tin plated copper |
| Tin plated aluminum bus construction on main lug or main circuit breaker panels |
| Shielded one piece tin plated aluminum bus construction on convertible mains panels, an industry exclusive for protection and performance |
| Service entrance equipment capable panels |
| Split branch neutral for clutter-free wiring |
| Top or bottom feed by rotating enclosure |
| Single captive screw interior mounting on indoor panels to ease removal |
| Straight-in wiring to help minimize service cable installation |
| Side hinged doors on outdoor convertible main panels |
| Gray baked enamel electrodeposited over cleaned, phosphatized steel |
| Does not accepts plug-on neutral circuit breaker |
| Does not accepts plug-on neutral circuit breaker |