or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QMB366W SWITCH FUSIBLE QMB 600
SKU99479
MFGR #QMB366W
$/ea
Square D QMB366W SWITCH FUSIBLE QMB 600V 600A 3P,100000 AIR,3-Pole,600A,600VAC,Fusible Disconnect,Panel/Surface Mount,QMB,Steel,UL Listed,fuse-switch disconnector
Square D QMB366W SWITCH FUSIBLE QMB 600V 600A 3P,100000 AIR,3-Pole,600A,600VAC,Fusible Disconnect,Panel/Surface Mount,QMB,Steel,UL Listed,fuse-switch disconnector
Alternate Catalog Number QMB366W ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QMB366W Country of Origin US Currency USD Dimensions 15 in H Enclosure Type NEMA 1 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5814.15 Gross Volume per Pack Metric 95276.52 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3992 lb Gross Weight per Pack Metric 39.92 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 40.3860 in Height [Metric] 40.3860 cm Item Group 00037 Length 60.7060 in Length [Metric] 60.7060 cm Material Steel Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458487&lang=en-us Mounting PANEL/SURFACE MOUNT Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Returnable N Series QMB Short Circuit Rating 100000 AIR Size 381 MM in Standard UL-CSA Sub Brand QMB Type Fusible Single UNSPSC 39121112 UPC 11 78590176699 UPC 12 785901766995 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.8620 in Width [Metric] 38.8620 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 600 A Interrupt Rating 100 kA Power Rating 500 hp Voltage Rating 600 VAC FUSIBLE DISCONNECT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QMB366W |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QMB366W |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15 in H |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5814.15 |
| Gross Volume per Pack Metric | 95276.52 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3992 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 39.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 40.3860 in |
| Height [Metric] | 40.3860 cm |
| Item Group | 00037 |
| Length | 60.7060 in |
| Length [Metric] | 60.7060 cm |
| Material | Steel |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458487&lang=en-us |
| Mounting | PANEL/SURFACE MOUNT |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Series | QMB |
| Short Circuit Rating | 100000 AIR |
| Size | 381 MM in |
| Standard | UL-CSA |
| Sub Brand | QMB |
| Type | Fusible Single |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590176699 |
| UPC 12 | 785901766995 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.8620 in |
| Width [Metric] | 38.8620 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 600 A |
| Interrupt Rating | 100 kA |
| Power Rating | 500 hp |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| FUSIBLE DISCONNECT |