Square D™ QJL22150 Type QJ Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 100 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal/Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKUPDW~6413627
MFGR #QJL22150
Square D™ PowerPact™ Molded Case Circuit Breaker, Type QJ, 240 VAC, 150 A, 50/60 Hz Frequency, 100 kA Interrupt, Q Frame, Thermal/Magnetic Trip, 1200 to 2400 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Toggle Actuator, Line/Load Lugs Connection, 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Wire, NEMA AB1-1999 Enclosure, Unit Mounting, 104 deg F, 6.47 in H x 3 in W x 3.93 in D Dimensions
Actuator Type
Toggle
Alternate Catalog Number
QJL22150
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
QJL22150
Connection
LUGS LOAD AWG 4...300 KCMIL ALUMINIUM/COPPER-LUGS LINE AWG 4...300 KCMIL ALUMINIUM/COPPER
Connection Type
Line/Load Lugs
Country of Origin
MX
Currency
Depth
3.93 in
Dimensions
6.47 in H x 3 in W x 3.93 in D
Enclosure Type
NEMA AB1-1999
EU RoHS Indicator
Y
Frame
Q Series
Frequency Rating
50/60
Gross Weight Per Pack
0.0152 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.52
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
14.1270 in
Height [Metric]
14.1270 cm
Item Group
00005
Length
24.7650 in
Length [Metric]
24.7650 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=436249&lang=en-us
Mounting Type
Unit
Number Of Poles
2
Phase
1
Returnable
Y
Standard
CSA-IEC-UL LISTED
Sub Brand
POWERPACT
Substitute Product Catalog Number
QBPA
Temperature Rating
104
Trip Range
1200 to 2400
Type
Type QJ
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
14.7570 in
Width [Metric]
Wire Size
4 AWG to 300 kcmil Al/Cu
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
150 A
Interrupt Rating
100
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
240 VAC