or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QHB330 Type QHB Miniature Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30 A, 65 kA at 120/240 VAC Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QHB330 Type QHB Miniature Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30 A, 65 kA at 120/240 VAC Interrupt, 3 Poles
SKU839240
MFGR #QHB330
Call For Price
List: Square D QHB330 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 30A,240 Vac,30A,3P,65kA,Calibrated for use at 40 degrees C. See Data Bulletin 0100DB0101 for re-rating information.,Fiberglass filled thermoset molding material.,HACR rated,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,QO loadcenter, NQ, NQO, and NQOD,Standard Bolt-On,Thermal Magnetic Breaker,UL Listed - CSA Certified
Square D QHB330 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 30A,240 Vac,30A,3P,65kA,Calibrated for use at 40 degrees C. See Data Bulletin 0100DB0101 for re-rating information.,Fiberglass filled thermoset molding material.,HACR rated,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,QO loadcenter, NQ, NQO, and NQOD,Standard Bolt-On,Thermal Magnetic Breaker,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number QHB330 Application HACR rated ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QHB330 Connection PRESSURE PLATE #14 TO #8 AWG(AL/CU) Country of Origin MX Currency USD Enclosure QO LOADCENTER, NQ, NQO, AND NQOD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 28.93 Gross Volume per Pack Metric 474.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8102 lb Gross Weight per Pack Metric 381.02 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 5.8420 in Height [Metric] 5.8420 cm Item Group 00015 Length 9.3980 in Length [Metric] 9.3980 cm Material FIBERGLASS FILLED THERMOSET MOLDING MATERIAL. Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=398263&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CSA 22.2 No. 5, Federal Specification W-C-375B/GEN, HACR Rated, NOM/ANCE, UL 489 File No. E84967 Sub Brand QO Type MINIATURE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121603 UPC 11 78590134167 UPC 12 785901341673 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.6360 in Width [Metric] 8.6360 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 30 A Interrupt Rating 65KA kA Trip Type THERMAL MAGNETIC BREAKER Voltage Rating 240 VAC HACR rated STANDARD BOLT-ON Designed for superior safety, quality, and reliability Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners First and only offer in the market to put the game changing Visi-Trip™ on all the circuit breakers for easy trip detection Saves space - compact 3/4 in W design for small system footprint Faster installation - fewer connections Frees gutter space - no pigtails with the innovative plug-on neutral design Easier troubleshooting - time saver diagnostics provide additional circuit information at the touch of a button
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QHB330 |
| Application | HACR rated |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QHB330 |
| Connection | PRESSURE PLATE #14 TO #8 AWG(AL/CU) |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | QO LOADCENTER, NQ, NQO, AND NQOD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 28.93 |
| Gross Volume per Pack Metric | 474.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 381.02 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 5.8420 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Item Group | 00015 |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Material | FIBERGLASS FILLED THERMOSET MOLDING MATERIAL. |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=398263&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, CSA 22.2 No. 5, Federal Specification W-C-375B/GEN, HACR Rated, NOM/ANCE, UL 489 File No. E84967 |
| Sub Brand | QO |
| Type | MINIATURE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590134167 |
| UPC 12 | 785901341673 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.6360 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 30 A |
| Interrupt Rating | 65KA kA |
| Trip Type | THERMAL MAGNETIC BREAKER |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| HACR rated |
| STANDARD BOLT-ON |
| Designed for superior safety, quality, and reliability |
| Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners |
| First and only offer in the market to put the game changing Visi-Trip™ on all the circuit breakers for easy trip detection |
| Saves space - compact 3/4 in W design for small system footprint |
| Faster installation - fewer connections |
| Frees gutter space - no pigtails with the innovative plug-on neutral design |
| Easier troubleshooting - time saver diagnostics provide additional circuit information at the touch of a button |