or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ MJF36600 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ MJF36600 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
SKU475311
MFGR #MJF36600
Call For Price
List: Square D MJF36600 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,12.80 in.,3 Poles,3-Phase,40deg Celsius,50/60Hz,600 A,600 A,600 V AC,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Bolt-on,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Fixed, long-time adjustable instantaneous trip,M-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Square D MJF36600 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,12.80 in.,3 Poles,3-Phase,40deg Celsius,50/60Hz,600 A,600 A,600 V AC,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Bolt-on,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Fixed, long-time adjustable instantaneous trip,M-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Actuator ELECTRONIC Alternate Catalog Number MJF36600 Amperage Rating 600 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number MJF36600 Color AMBIENT ENVIRONMENT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2344.90 Gross Volume per Pack Metric 38425.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 12.62 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 26.6700 cm Item Group 01205 Length [Metric] 46.9900 cm Manufacturer Schneider Electric Material 40DEG CELSIUS Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61565146&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable N Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Trip Type BASIC (ET1.0) FIXED LONG-TIME ADJUSTABLE INSTANTANEOUS TRIP Type ELECTRONIC TRIP CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590150428 UPC 12 785901504283 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 30.4800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Alternate Catalog Number | MJF36600 |
| Amperage Rating | 600 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MJF36600 |
| Color | AMBIENT ENVIRONMENT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2344.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38425.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 26.6700 cm |
| Item Group | 01205 |
| Length [Metric] | 46.9900 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | 40DEG CELSIUS |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61565146&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | N |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Trip Type | BASIC (ET1.0) FIXED LONG-TIME ADJUSTABLE INSTANTANEOUS TRIP |
| Type | ELECTRONIC TRIP CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590150428 |
| UPC 12 | 785901504283 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |