or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ MGL36800 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 800 A, 18/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ MGL36800 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 800 A, 18/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
SKU355820
MFGR #MGL36800
Call For Price
List: Square D MGL36800 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,12.80 in.,3,300-800A,40deg Celsius,50/60HZ,600 Vac/250 Vdc,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Lugs (ON and OFF ends),M-Frame,PowerPact M,Provides overload and short circuit protection,Three,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Square D MGL36800 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,12.80 in.,3,300-800A,40deg Celsius,50/60HZ,600 Vac/250 Vdc,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,Lugs (ON and OFF ends),M-Frame,PowerPact M,Provides overload and short circuit protection,Three,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Actuator ELECTRONIC Actuator Type Electrical Alternate Catalog Number MGL36800 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number MGL36800 Connection LUGS (ON AND OFF ENDS) Connection Type Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H Environmental Conditions AMBIENT ENVIRONMENT EU RoHS Indicator Y Frame M Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2358.72 Gross Volume per Pack Metric 38652.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1311 lb Gross Weight per Pack Metric 13.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 27.4320 in Height [Metric] 27.4320 cm Item Group 01205 Length 46.2280 in Length [Metric] 46.2280 cm Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430911&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable Y Series MGL Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Sub Brand POWERPACT M Substitute Product Catalog Number PDC3JD20 Temperature Rating 40 °C Trip Range 300 to 800 A Type Circuit Breaker UNSPSC 39121601 UPC 11 78590157580 UPC 12 785901575801 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.4800 in Width [Metric] 30.4800 cm Wire Size 3/0 AWG to 500 kcmil Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 800 A Interrupt Rating 18 kA Trip Type Electronic Basic ET1.0 Voltage Rating 600 VAC/250 VDC VAC//VDC Distribution UNIT MOUNT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Actuator Type | Electrical |
| Alternate Catalog Number | MGL36800 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MGL36800 |
| Connection | LUGS (ON AND OFF ENDS) |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H |
| Environmental Conditions | AMBIENT ENVIRONMENT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | M |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2358.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38652.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1311 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 27.4320 in |
| Height [Metric] | 27.4320 cm |
| Item Group | 01205 |
| Length | 46.2280 in |
| Length [Metric] | 46.2280 cm |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430911&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | MGL |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Sub Brand | POWERPACT M |
| Substitute Product Catalog Number | PDC3JD20 |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Range | 300 to 800 A |
| Type | Circuit Breaker |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590157580 |
| UPC 12 | 785901575801 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.4800 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Wire Size | 3/0 AWG to 500 kcmil |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 800 A |
| Interrupt Rating | 18 kA |
| Trip Type | Electronic Basic ET1.0 |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC VAC//VDC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |