or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ MGF36600 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ MGF36600 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
SKU643076
MFGR #MGF36600
Call For Price
List: Square D MGF36600 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,12.80 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 V AC,600A,600A,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,M-Frame,No Lugs (Includes terminal nut kit for ON and OFF,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Square D MGF36600 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,12.80 in.,3-Phase,3P,40deg Celsius,50/60Hz,600 V AC,600A,600A,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,M-Frame,No Lugs (Includes terminal nut kit for ON and OFF,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount,Various
Actuator ELECTRONIC Alternate Catalog Number MGF36600 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number MGF36600 Connection NO LUGS (INCLUDES TERMINAL NUT KIT FOR ON AND OFF Connection Type Busbar Line/Load Country of Origin MX Currency USD Dimensions 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H Enclosure Type NEMA AB1 Environmental Conditions AMBIENT ENVIRONMENT EU RoHS Indicator Y Frame M Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2319.41 Gross Volume per Pack Metric 38008.14 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1254 lb Gross Weight per Pack Metric 12.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 27.4320 in Height [Metric] 27.4320 cm Item Group 01205 Length 46.2280 in Length [Metric] 46.2280 cm Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430873&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Standards UL 489 File No. E10027CE CertifiedCSA C22.2 File No. 5-02 File No. LR7551NMX J-266IEC 60947-2Federal Specification W-C-375BPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand POWERPACT Temperature Rating 104 °F Trip Range 300 to 800 A Type 80% Rated UNSPSC 39121601 UPC 11 78590158269 UPC 12 785901582694 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 29.9720 in Width [Metric] 29.9720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 600 A Interrupt Rating 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC Trip Type Electronic Basic ET 1.0 LI Voltage Rating 600 VAC Distribution UNIT MOUNT True RMS sensing devices Provide means to manually disconnect power to the circuit Provide enhanced coordination by their adjustability Provide high interrupting ratings and withstand ratings Without lugs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Alternate Catalog Number | MGF36600 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MGF36600 |
| Connection | NO LUGS (INCLUDES TERMINAL NUT KIT FOR ON AND OFF |
| Connection Type | Busbar Line/Load |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| Environmental Conditions | AMBIENT ENVIRONMENT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | M Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2319.41 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38008.14 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1254 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 27.4320 in |
| Height [Metric] | 27.4320 cm |
| Item Group | 01205 |
| Length | 46.2280 in |
| Length [Metric] | 46.2280 cm |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430873&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Standards | UL 489 File No. E10027CE CertifiedCSA C22.2 File No. 5-02 File No. LR7551NMX J-266IEC 60947-2Federal Specification W-C-375BPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 300 to 800 A |
| Type | 80% Rated |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590158269 |
| UPC 12 | 785901582694 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 29.9720 in |
| Width [Metric] | 29.9720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 600 A |
| Interrupt Rating | 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC |
| Trip Type | Electronic Basic ET 1.0 LI |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |
| True RMS sensing devices |
| Provide means to manually disconnect power to the circuit |
| Provide enhanced coordination by their adjustability |
| Provide high interrupting ratings and withstand ratings |
| Without lugs |