Square D™ PowerPact™ MGA36600 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 18/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SKU259571
MFGR #MGA36600
Square D MGA36600 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 600A,12.80 in.,3,300-800A,40deg Celsius,50/60HZ,600 Vac,600A,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,M-Frame,PowerPact M,Provides overload and short circuit protection,Three,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Actuator
ELECTRONIC
Actuator Type
Electrical
Alternate Catalog Number
MGA36600
Application
PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
MGA36600
Connection
I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC
Connection Type
I-Line™/Load Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H
Environmental Conditions
AMBIENT ENVIRONMENT
EU RoHS Indicator
Y
Frame
M
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.1302 lb
Gross Weight per Pack Metric
13.09
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
26.6700 in
Height [Metric]
26.6700 cm
Item Group
01200
Length
46.2280 in
Length [Metric]
46.2280 cm
Material
Various
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430845&lang=en-us
Mounting Type
Plug-On
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Series
MGA
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED
Sub Brand
PowerPact M
Substitute Product Catalog Number
PDC6JD4
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
300 to 800 A
Type
ELECTRONIC TRIP CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
30.7340 in
Width [Metric]
Wire Size
3/0 AWG to 500 kcmil
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
600 A
Interrupt Rating
18 kA
Trip Type
Electronic Basic ET1.0
Voltage Rating
600 VAC