or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ MGA Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 400 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ MGA Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 400 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic Trip
SKU384342
MFGR #MGA36400
Call For Price
List: Square D MGA36400 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,12.80 in.,3-Phase,3P,400A,400A,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,M-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Square D MGA36400 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,12.80 in.,3-Phase,3P,400A,400A,40deg Celsius,50/60Hz,600 Vac,65kA240Vac - 35kA480Vac - 18kA600Vac,8.10 in.,8.30 in.,Ambient environment,Basic (ET1.0) Fixed Long-Time Adjustable Instantaneous Trip,Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,M-Frame,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Actuator ELECTRONIC Actuator Type Electrical Alternate Catalog Number MGA36400 Amperage Rating 400 A Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number MGA36400 Connection Type I-Line™ Lug Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight per Pack Metric 13.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 26.6700 cm Interrupt Rating 18 kA Item Group 01200 Length [Metric] 46.4820 cm Manufacturer Schneider Electric Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430831&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Series MGA Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Temperature Rating 40 °C Trip Type Electronic Basic ET1.0 Fixed Long Time/Adjustable Instantaneous Type ELECTRONIC TRIP CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590149614 UPC 12 785901496144 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 29.9720 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Actuator Type | Electrical |
| Alternate Catalog Number | MGA36400 |
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MGA36400 |
| Connection Type | I-Line™ Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 26.6700 cm |
| Interrupt Rating | 18 kA |
| Item Group | 01200 |
| Length [Metric] | 46.4820 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=430831&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | MGA |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Type | Electronic Basic ET1.0 Fixed Long Time/Adjustable Instantaneous |
| Type | ELECTRONIC TRIP CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590149614 |
| UPC 12 | 785901496144 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 29.9720 cm |