or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ LGL36400U31X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 400 A, 18 kA at 600 VAC Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ LGL36400U31X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 400 A, 18 kA at 600 VAC Interrupt, 3 Poles
SKU736018
MFGR #LGL36400U31X
Call For Price
List: Square D LGL36400U31X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,-13deg.F and 158deg.F (-25 deg.C and +70 deg.C),18 kA 600 VAC,3-Poles,400 A,50/60 Hz,600 Vac,95 At 55 deg C Relative Humidity,Electronic Standard Micrologic 3.3 LI,L- Frame,Line/Load Lugs,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,UL Listed, CSA Certified
Square D LGL36400U31X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 400A,-13deg.F and 158deg.F (-25 deg.C and +70 deg.C),18 kA 600 VAC,3-Poles,400 A,50/60 Hz,600 Vac,95 At 55 deg C Relative Humidity,Electronic Standard Micrologic 3.3 LI,L- Frame,Line/Load Lugs,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,UL Listed, CSA Certified
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number LGL36400U31X Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LGL36400U31X Connection LINE/LOAD LUGS Connection Type Line/Load Lugs Country of Origin US Currency USD Dimensions 11.3 in H x 5.5 in W x 6.61 in D Environmental Conditions 95 AT 55 DEG C RELATIVE HUMIDITY EU RoHS Indicator Y Frame L Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 3905.44 Gross Volume per Pack Metric 63998.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0775 lb Gross Weight per Pack Metric 7.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 22.3520 in Height [Metric] 22.3520 cm Item Group 01116 Length 80.5180 in Length [Metric] 80.5180 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980610&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL Listed, CSA Certified Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29370 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range 400 Type 80% Rated UNSPSC 39121601 UPC 11 78590163760 UPC 12 785901637608 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 35.5600 in Width [Metric] 35.5600 cm Wire Size 2/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 400 A Interrupt Rating 18 kA at 600 VAC Trip Type ELECTRONIC STANDARD MICROLOGIC 3.3 LI Voltage Rating 600 VAC Distribution UNIT MOUNT Rated current from 70 to 250 A Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | LGL36400U31X |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LGL36400U31X |
| Connection | LINE/LOAD LUGS |
| Connection Type | Line/Load Lugs |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 11.3 in H x 5.5 in W x 6.61 in D |
| Environmental Conditions | 95 AT 55 DEG C RELATIVE HUMIDITY |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | L Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 3905.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 63998.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0775 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 22.3520 in |
| Height [Metric] | 22.3520 cm |
| Item Group | 01116 |
| Length | 80.5180 in |
| Length [Metric] | 80.5180 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980610&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed, CSA Certified |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29370 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | 400 |
| Type | 80% Rated |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590163760 |
| UPC 12 | 785901637608 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 35.5600 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Wire Size | 2/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 400 A |
| Interrupt Rating | 18 kA at 600 VAC |
| Trip Type | ELECTRONIC STANDARD MICROLOGIC 3.3 LI |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |
| Rated current from 70 to 250 A |
| Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC |
| Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames |