Square D™ PowerPact™ JJL36250C Type JJL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SKU678813
MFGR #JJL36250C
Square D JJL36250C MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,1250...2500 A,250 A,20 kA 250 V DC-100 kA 240 V AC-65 kA 480 V AC-25 kA 600 V AC,250 V DC-600 V AC,250 A,250 V DC-600 V AC,3-Pole,J-Frame,Line Lug - Load Lug,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,circuit breaker,thermal-magnetic,unit mount
Actuator Type
Toggle
Alternate Catalog Number
JJL36250C
Application
PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
JJL36250C
Connection
AWG 3/0...350 KCMIL ALUMINIUM/COPPER,LUGS LOAD-LUGS LINE
Connection Type
Line/Load Lugs
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D
EU RoHS Indicator
Y
Frame
J Frame
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.0204 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.04
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
13.0180 in
Height [Metric]
13.0180 cm
Item Group
01115
Length
21.4330 in
Length [Metric]
21.4330 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=426113&lang=en-us
Mounting Type
Unit
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
CSA-UL LISTED-IEC-CCC-CE
Sub Brand
POWERPACT
Temperature Rating
104 °F
Trip Range
1250 to 2500 A
Type
Type JJL
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
18.4150 in
Width [Metric]
Wire Size
3/0 AWG to 350 kcmil Al/Cu
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
250 A
Interrupt Rating
100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC