Square D™ PowerPact™ JJA36200 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 20/25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKU381550
MFGR #JJA36200
Square D JJA36200 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 200A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100kA240VAC - 65kA480VAC - 25kA600VAC - 20kA250VDC,200A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1000A - High 2000A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number
JJA36200
Application
PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
JJA36200
Connection
I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D
EU RoHS Indicator
Y
Frame
J-FRAME A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.0302 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.04
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
15.2400 in
Height [Metric]
15.2400 cm
Item Group
01117
Length
38.1000 in
Length [Metric]
38.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425953&lang=en-us
Number Of Poles
3
Operating Temperature
-13 to 158F (-25 to 70C) °C
Returnable
Y
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC
Sub Brand
POWERPACT
Substitute Product Catalog Number
S29386
Temperature Rating
-13 to 158 °F
Trip Range
LOW: 1000A - HIGH: 2000A
Type
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
21.5900 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
200 A