or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ PowerPact™ JJA36200 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 20/25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ PowerPact™ JJA36200 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 20/25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles
SKU381550
MFGR #JJA36200
$/ea
Square D JJA36200 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 200A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100kA240VAC - 65kA480VAC - 25kA600VAC - 20kA250VDC,200A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1000A - High 2000A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Square D JJA36200 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 200A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100kA240VAC - 65kA480VAC - 25kA600VAC - 20kA250VDC,200A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1000A - High 2000A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number JJA36200 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JJA36200 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D EU RoHS Indicator Y Frame J-FRAME A Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0302 lb Gross Weight per Pack Metric 3.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 15.2400 in Height [Metric] 15.2400 cm Item Group 01117 Length 38.1000 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425953&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29386 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range LOW: 1000A - HIGH: 2000A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590193924 UPC 12 785901939245 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.5900 in Width [Metric] 21.5900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 A Interrupt Rating 100KA240VAC - 65KA480VAC - 25KA600VAC - 20KA250VDC Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 600//250 VAC//VDC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON I-Line connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC 3/0 AWG to 350 kcmil Cu/Al 20 kA at 250 VDC, 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC 1000 A hold, 2000 A trip Standard
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JJA36200 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JJA36200 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J-FRAME A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0302 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.2400 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Item Group | 01117 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425953&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29386 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | LOW: 1000A - HIGH: 2000A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590193924 |
| UPC 12 | 785901939245 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 A |
| Interrupt Rating | 100KA240VAC - 65KA480VAC - 25KA600VAC - 20KA250VDC |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 600//250 VAC//VDC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| I-Line connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC |
| 3/0 AWG to 350 kcmil Cu/Al |
| 20 kA at 250 VDC, 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC |
| 1000 A hold, 2000 A trip |
| Standard |