Square D™ PowerPact™ JGA36250 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SKU239051
MFGR #JGA36250
Square D JGA36250 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),250A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1250A - High 2500A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Actuator
Toggle
Alternate Catalog Number
JGA36250
Application
Distribution
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
JGA36250
Connection
I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D
EU RoHS Indicator
Y
Frame
J-FRAME
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
867.00
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0302 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.99
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
17.2720 in
Height [Metric]
17.2720 cm
Item Group
01117
Length
38.1000 in
Length [Metric]
38.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425545&lang=en-us
Number Of Poles
3
Operating Temperature
-13 to 158F (-25 to 70C) °C
Returnable
Y
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC
Sub Brand
POWERPACT
Substitute Product Catalog Number
CU250JD
Temperature Rating
-13 to 158 °F
Trip Range
LOW: 1250A - HIGH: 2500A
Type
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
21.5900 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
250 A