or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ JGA36250 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ JGA36250 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
SKU239051
MFGR #JGA36250
$/ea
Square D JGA36250 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),250A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1250A - High 2500A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Square D JGA36250 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),250A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 1250A - High 2500A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Actuator Toggle Alternate Catalog Number JGA36250 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JGA36250 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D EU RoHS Indicator Y Frame J-FRAME Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 867.00 Gross Volume per Pack Metric 14207.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0302 lb Gross Weight per Pack Metric 2.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 17.2720 in Height [Metric] 17.2720 cm Item Group 01117 Length 38.1000 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425545&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number CU250JD Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range LOW: 1250A - HIGH: 2500A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121616 UPC 11 78590193913 UPC 12 785901939139 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.5900 in Width [Metric] 21.5900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 250 A Interrupt Rating 65KA240VAC - 35KA480VAC - 18KA600VAC - 20KA250VDC Trip Type THERMAL-MAGNETIC Voltage Rating 600//250 VAC//VDC Distribution I-LINE PLUG-ON I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC 3/0 AWG to 350 kcmil copper/aluminum cable wire size 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Alternate Catalog Number | JGA36250 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JGA36250 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J-FRAME |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 867.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14207.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0302 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 17.2720 in |
| Height [Metric] | 17.2720 cm |
| Item Group | 01117 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425545&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | CU250JD |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | LOW: 1250A - HIGH: 2500A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC 11 | 78590193913 |
| UPC 12 | 785901939139 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 250 A |
| Interrupt Rating | 65KA240VAC - 35KA480VAC - 18KA600VAC - 20KA250VDC |
| Trip Type | THERMAL-MAGNETIC |
| Voltage Rating | 600//250 VAC//VDC |
| Distribution |
| I-LINE PLUG-ON |
| I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC |
| 3/0 AWG to 350 kcmil copper/aluminum cable wire size |
| 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating |