or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ JGA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 175 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ JGA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 175 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
SKU381258
MFGR #JGA36175
$/ea
Square D JGA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Square D JGA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number JGA36175 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JGA36175 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Connection Type I-Line™/Load Lug Country of Origin CA Currency USD Dimensions 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D EU RoHS Indicator Y Frame J Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 765.00 Gross Volume per Pack Metric 12536.06 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 3.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 15.2400 in Height [Metric] 15.7000 cm Item Group 01117 Length 38.1000 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425513&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Phase 3 pH Returnable Y Series JGA Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29370 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range 875 A Low, 1750 A High Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590170068 UPC 12 785901700685 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.5900 in Width [Metric] 21.3000 cm Wire Size 4 to 4/0 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 175 A Interrupt Rating 18/20 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600 VAC/250 VDC VAC//VDC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC 4 to 4/0 AWG copper/aluminum 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JGA36175 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JGA36175 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Connection Type | I-Line™/Load Lug |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 765.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12536.06 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.2400 in |
| Height [Metric] | 15.7000 cm |
| Item Group | 01117 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425513&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | JGA |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29370 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | 875 A Low, 1750 A High |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590170068 |
| UPC 12 | 785901700685 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.3000 cm |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 175 A |
| Interrupt Rating | 18/20 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC VAC//VDC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| I-Line™ connection (ON end) - lugs (OFF end) ABC |
| 4 to 4/0 AWG copper/aluminum |
| 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating |