or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ JDL26150 Type JDL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 150 A, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ JDL26150 Type JDL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 150 A, 2 Poles
SKU429268
MFGR #JDL26150
Call For Price
List: Square D JDL26150 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 150A,14 kA 600 V AC-20 kA 250 V DC-18 kA 480 V AC-25 kA 240 V AC,250 V DC-600 V AC,150 A,150 A,750...1500 A,2-Pole,250 V DC-600 V AC,J-Frame,Line Lug - Load Lug,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,circuit breaker,thermal-magnetic,unit mount
Square D JDL26150 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 150A,14 kA 600 V AC-20 kA 250 V DC-18 kA 480 V AC-25 kA 240 V AC,250 V DC-600 V AC,150 A,150 A,750...1500 A,2-Pole,250 V DC-600 V AC,J-Frame,Line Lug - Load Lug,Powerpact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,circuit breaker,thermal-magnetic,unit mount
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number JDL26150 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JDL26150 Connection AWG 4...AWG 4/0 ALUMINIUM/COPPER,LUGS LOAD-LUGS LINE Connection Type Line/Load Lugs Country of Origin US Currency USD Dimensions 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D EU RoHS Indicator Y Frame J Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0212 lb Gross Weight per Pack Metric 2.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 18.2880 in Height [Metric] 18.2880 cm Item Group 01110 Length 25.1460 in Length [Metric] 25.1460 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425061&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Returnable Y Standard CSA-CCC-UL LISTED-IEC-CE Sub Brand POWERPACT Temperature Rating 104 °F Trip Range 750 to 1500 A Type Type JDL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590195577 UPC 12 785901955771 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.2560 in Width [Metric] 16.2560 cm Wire Size 4 to 4/0 AWG Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 150 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600 VAC/250 VDC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION UNIT MOUNT Rated current from 70 to 250 A Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC, 20 kA at 250 VDC interrupt rating Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal Flexible and simple offer, with proven performance Direct access to energy metering and energy efficiency
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | JDL26150 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDL26150 |
| Connection | AWG 4...AWG 4/0 ALUMINIUM/COPPER,LUGS LOAD-LUGS LINE |
| Connection Type | Line/Load Lugs |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.52 in H x 4.12 in W x 5 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0212 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 18.2880 in |
| Height [Metric] | 18.2880 cm |
| Item Group | 01110 |
| Length | 25.1460 in |
| Length [Metric] | 25.1460 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425061&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-CCC-UL LISTED-IEC-CE |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 750 to 1500 A |
| Type | Type JDL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590195577 |
| UPC 12 | 785901955771 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.2560 in |
| Width [Metric] | 16.2560 cm |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 150 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| UNIT MOUNT |
| Rated current from 70 to 250 A |
| Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC |
| Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames |
| 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC, 20 kA at 250 VDC interrupt rating |
| Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal |
| Flexible and simple offer, with proven performance |
| Direct access to energy metering and energy efficiency |