or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ PowerPact™ HGL36100 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 100 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ PowerPact™ HGL36100 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 100 A, 18/20/35/65 kA Interrupt, 3 Poles
SKU348662
MFGR #HGL36100
Call For Price
List: Square D HGL36100 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 100A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100A,104 mm,163 mm,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,86 mm,H-Frame,Hold 900A - Trip 1700A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC,Unit Mount
Square D HGL36100 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 100A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),100A,104 mm,163 mm,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,65kA240VAC - 35kA480VAC - 18kA600VAC - 20kA250VDC,86 mm,H-Frame,Hold 900A - Trip 1700A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC,Unit Mount
Alternate Catalog Number HGL36100 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HGL36100 Connection LINE: LUG - LOAD: LUG Connection Type Line/Load Lug Country of Origin CA Currency USD Dimensions 86 mm L x 104 mm W x 163 mm H EU RoHS Indicator Y Frame H Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 423.28 Gross Volume per Pack Metric 6936.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0188 lb Gross Weight per Pack Metric 1.88 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 18.7960 in Height [Metric] 18.7960 cm Item Group 01115 Length 22.3520 in Length [Metric] 22.3520 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422851&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Phase 3 pH Returnable Y Series HGL Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29386 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range 900 A Hold, 1700 A Type Type HGL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590168313 UPC 12 785901683131 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.5100 in Width [Metric] 16.5100 cm Wire Size 14 to 3/0 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 100 A Interrupt Rating 18/20 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600 VAC/250 VDC VAC//VDC Distribution UNIT MOUNT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HGL36100 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HGL36100 |
| Connection | LINE: LUG - LOAD: LUG |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 86 mm L x 104 mm W x 163 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | H |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 423.28 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6936.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0188 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 18.7960 in |
| Height [Metric] | 18.7960 cm |
| Item Group | 01115 |
| Length | 22.3520 in |
| Length [Metric] | 22.3520 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422851&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | HGL |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29386 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | 900 A Hold, 1700 A |
| Type | Type HGL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590168313 |
| UPC 12 | 785901683131 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.5100 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Wire Size | 14 to 3/0 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 100 A |
| Interrupt Rating | 18/20 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC VAC//VDC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |