Square D™ NC62FHRWMD Hinged Trim Front With Metal Directory, 62 in L x 20 in W, For Use With NQ, NF Main Circuit Breaker Panelboard, Steel, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~6411284
MFGR #NC62FHRWMD
Square D™ Trim Front, Hinged, 62 in Length, 20 in Width, 5-3/4 in D, Flush Mount, For Use with: NQ, NF Main Circuit Breaker Panelboard, Steel, Gray
Alternate Catalog Number
NC62FHRWMD
Amperage Rating
250 A
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
NC62FHRWMD
Country of Origin
US
Currency
Enclosure
Flush cover;Steel
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.2086 lb
Gross Weight per Pack Metric
20.86
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
157.5000 in
Height [Metric]
157.5000 cm
Item Group
08352
Length [Metric]
14.6000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=447471&lang=en-us
Returnable
Size
5.75 in
Standard
CULUS
Type
Hinged;Flush cover
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width [Metric]
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Length
14.6000 in
Width
50.8000 in