Square D™ Meter-Pak™ EZMR312225X 2-Position Meter Center Branch Unit, 208Y/120 VAC, 225 A, 1/3 ph Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKUPDW~6399899
MFGR #EZMR312225X
Square D™ Meter-Pak™ Meter Center Branch Unit, 2-Position, Series: EZM, 208Y/120 VAC, 225 A, 1/3 ph, 2 Jaws, Ringless Cover, Surface Mount, NEMA 3R, 43.41 in H x 17.38 in W x 8.09 in D
Alternate Catalog Number
EZMR312225X
Application
For used as service equipment and use on the line side of service equipment
N
Bypass Type
No Bypass
Catalog Number
EZMR312225X
Country of Origin
MX
Cover Type
Ringless
Currency
Depth
8.09 in
Dimensions
43.41 in H x 17.38 in W x 8.09 in D
Gross Weight Per Pack
0.3629 lb
Gross Weight per Pack Metric
36.29
Height
110.3000 in
Height [Metric]
110.3000 cm
Item Group
00020
Jaw Quantity
5 without jaw release;5 without jaw release
Length
20.5000 in
Length [Metric]
20.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=358555&lang=en-us
Mounting
Surface
Mounting Type
Surface
Number of Jaws
2
Number of Meter Positions
2
Size
43.41 in
Standard
UL Listed
Sub Brand
METER-PAK
Type
2-Position
Width
44.1000 in