Square D™ Meter-Pak™ EZM11200GCBE 3-Wire Underground Main Circuit Breaker Meter Center, 120/240 VAC, 1200 A, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~7520554
MFGR #EZM11200GCBE
Square D™ Meter-Pak™ Main Circuit Breaker Meter Center, 3-Wire Underground, Series: EZM, 120/240 VAC, 1200 A, 1, 65 kA Interrupt, 2 Pole, NEMA 3R, Lug, Steel, 66.2 in H x 32.39 in W x 13.69 in D
Alternate Catalog Number
EZM11200GCBE
Application
Indoor Applications
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Cable Entry
UG
Catalog Number
EZM11200GCBE
Connection Type
Lug
Country of Origin
MX
Currency
Depth
13.69 in
Dimensions
66.2 in H x 32.39 in W x 13.69 in D
Enclosure
Galvanized Steel
Enclosure Type
NEMA 3R
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
1.8416 lb
Gross Weight per Pack Metric
184.16
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
66.0000 in
Height [Metric]
66.0000 cm
Interrupt Rating
65
Item Group
00020
Length
192.5000 in
Length [Metric]
192.5000 cm
Material
Steel
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267978499&lang=en-us
Mounting
Surface
Number Of Poles
2
Returnable
Y
Series
EZM
Size
66.20 in
Standard
UL LISTED-EUSERC
Sub Brand
EZ METER-PAK
Substitute Product Catalog Number
EZM114125X
Type
3-Wire Underground
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
108.2000 in