Square D™ M9F21340 C60SP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 40 A, 5 kA Interrupt, 3 Poles, B-Curve Thermal Magnetic Trip
SKU1109729
MFGR #M9F21340
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60SP, 240/415/440 VAC, 40 A, 50/60 Hz Frequency, 5 kA Interrupt, B-Curve Thermal Magnetic Trip, 4X In AC Trip, 3 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 2.13 in W x 2.83 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Actuator
Toggle
Alternate Catalog Number
M9F21340
Application
Distribution
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
M9F21340
Connection
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
20.79
Gross Volume per Pack Metric
340.69
Gross Weight Per Pack
3.6500 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.5000 in
Height [Metric]
7.5000 cm
Item Group
Length
8.5000 in
Length [Metric]
8.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710690&lang=en-us
Number Of Poles
3
Returnable
Y
Standard
EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;CSA C22.2 No 235;IEC;CCC;UR;CSA
Sub Brand
Multi9 C60;C60SP
Substitute Product Catalog Number
M9A26948
Type
Miniature circuit-breaker
UNSPSC
Width
5.4000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Trip Type
THERMAL-MAGNETIC
Voltage Rating
240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;440 V AC 50/60 Hz