Square D™ M9F21332 C60SP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 32 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles, B-Curve Thermal Magnetic Trip
Square D™
SKU1133514
MFGR #M9F21332
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60SP, 240/415/440 VAC, 32 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, B-Curve Thermal Magnetic Trip, 4X In AC Trip, 3 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 2.13 in W x 2.83 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Actuator
Toggle
Actuator Type
Toggle
Alternate Catalog Number
M9F21332
Application
Distribution
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
M9F21332
Color
Gray
Connection
Connection Type
Tunnel Terminal
Country of Origin
FR
Currency
Dimensions
2.13 in W x 2.83 in D x 3.19 in H
Enclosure Type
IP20/IP40
EU RoHS Indicator
Y
Frequency Rating
50/60
Gross Volume Per Pack
20.79
Gross Volume per Pack Metric
Gross Weight Per Pack
3.7600 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.5000 in
Height [Metric]
7.5000 cm
Item Group
Length
8.5000 in
Length [Metric]
8.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710691&lang=en-us
Mounting Type
Clip-On/DIN Rail
Number Of Poles
3
Returnable
Y
Series
C60SP
Standard
EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;CSA C22.2 No 235;IEC;CCC;UR;CSA
Sub Brand
Multi9 C60;C60SP
Substitute Product Catalog Number
M9A26478
Temperature Rating
-22 to 158
Trip Range
4X In AC
Type
Multi-Standard
UNSPSC
Width
5.4000 in
Width [Metric]
Wire Size
18 to 2 AWG Cu