Square D™ LDA36250U31X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A
SKUPDW~11735647
MFGR #LDA36250U31X
SQD LDA36250U31X MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 250A
Actuator
Toggle
Alternate Catalog Number
LDA36250U31X
Application
Distribution;HACR rated
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
LDA36250U31X
Connection
I-Line connection line;lugs load; AWG 2...600 kcmil copper; AWG 2...500 kcmil aluminium
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.0771 lb
Gross Weight per Pack Metric
7.71
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
22.2250 in
Height [Metric]
22.2250 cm
Item Group
01118
Length
49.5300 in
Length [Metric]
49.5300 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980512&lang=en-us
Number Of Poles
3
Returnable
Y
Standard
CSA;IEC 60947-2;NEMA;NOM-003-SCFI-2000;UL
Sub Brand
PowerPact L;L-Frame
Type
Circuit breaker;Current limiter
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
27.3050 in