Square D™ LA26200AC 2-Wire Adjustable Standard Interrupt Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 25 kA at 600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/250 VDC/600 VAC Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKUPDW~6406288
MFGR #LA26200AC
Square D™ I-Line™ Molded Case Circuit Breaker, 2-Wire Adjustable Standard Interrupt, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 50/60 Hz, 25 kA at 600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/250 VDC/600 VAC Interrupt, LA Series Frame, Thermal Magnetic Trip, 1000 to 2000 A Trip, 2 Pole, 1, Plug-On/Line/Load Lug, 3A/3B Auxiliary, (1) 1 AWG to 600 kcmil/(2)1 AWG to 250 kcmil Al/Cu Wire, NEMA 1/3R/12/4/4X/5, 104 deg F, 11 in H x 6 in W x 5.84 in D
Alternate Catalog Number
LA26200AC
ARRA Compliant
N
Auxiliary Contact Rating
3A/3B
Buy American Compliant
N
Catalog Number
LA26200AC
Connection
Connection Type
Plug-On/Line/Load Lug
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
11 in H x 6 in W x 5.84 in D
Enclosure Type
NEMA 1/3R/12/4/4X/5
EU RoHS Indicator
Y
Frame
A
Frequency Rating
50/60
Gross Weight Per Pack
0.0732 lb
Gross Weight per Pack Metric
7.32
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
21.4330 in
Height [Metric]
21.4330 cm
Item Group
01040
Length
43.4980 in
Length [Metric]
43.4980 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=427051&lang=en-us
Number Of Poles
2
Phase
1
Returnable
Y
Standard
CSA-UL LISTED
Temperature Rating
104
Trip Range
1000 A,200 A,2000 A
Type
CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
28.2580 in
Width [Metric]
Wire Size
(1) 1 AWG to 600 kcmil/(2)1 AWG to 250 kcmil Al/Cu
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
200 A
Interrupt Rating
25 KA AT 600 V AC-42 KA AT 240 V AC-30 KA AT 480 V AC,250 V DC-600 V AC
Trip Type
Thermal-magnetic
Voltage Rating
600 V AC-250 V DC