or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ JD250S ENCLOSURE CIRCUIT BREAKE
SKU497882
MFGR #JD250S
Call For Price
List: Square D JD250S ENCLOSURE CIRCUIT BREAKER NEMA 1 (SPCL),150...250 A,150...250 A,Circuit Breakers,J-frame,NEMA 1
Square D JD250S ENCLOSURE CIRCUIT BREAKER NEMA 1 (SPCL),150...250 A,150...250 A,Circuit Breakers,J-frame,NEMA 1
Alternate Catalog Number JD250S Amperage Rating 150...250 A Application CIRCUIT BREAKERS ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JD250S Country of Origin US Currency USD Electrical Ratings 150 to 250 Enclosure Steel EU RoHS Indicator Y Frame J Gross Volume Per Pack 2680.90 Gross Volume per Pack Metric 43931.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0778 lb Gross Weight per Pack Metric 7.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 20.8000 cm Item Group 00030 Length [Metric] 83.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55983182&lang=en-us Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Returnable Y Series A01 Standard CSA-UL,NEMA 1 Substitute Product Catalog Number SN100FA Trip Range 150...250 A Type JDL UNSPSC 39121318 UPC 11 78590159924 UPC 12 785901599241 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 21.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 5-1/2 in Height 20.8000 in Length 83.3000 in Material Steel NEMA Rating NEMA 1 Width 21.1000 in CIRCUIT BREAKERS For use with Type HDL, JDL 3 Pole 125 to 225 A/225 to 250 A circuit breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JD250S |
| Amperage Rating | 150...250 A |
| Application | CIRCUIT BREAKERS |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JD250S |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Electrical Ratings | 150 to 250 |
| Enclosure | Steel |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J |
| Gross Volume Per Pack | 2680.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 43931.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0778 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 20.8000 cm |
| Item Group | 00030 |
| Length [Metric] | 83.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55983182&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | A01 |
| Standard | CSA-UL,NEMA 1 |
| Substitute Product Catalog Number | SN100FA |
| Trip Range | 150...250 A |
| Type | JDL |
| UNSPSC | 39121318 |
| UPC 11 | 78590159924 |
| UPC 12 | 785901599241 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 21.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 5-1/2 in |
| Height | 20.8000 in |
| Length | 83.3000 in |
| Material | Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Width | 21.1000 in |
| CIRCUIT BREAKERS |
| For use with Type HDL, JDL 3 Pole 125 to 225 A/225 to 250 A circuit breaker |