or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ Sub-Feed Lug Kit, 3/0 AWG to 600 kcmil, Plug-On Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ Sub-Feed Lug Kit, 3/0 AWG to 600 kcmil, Plug-On Mount
SKU505920
MFGR #S33930
Call For Price
List: Square D S33930 CIRCUIT BREAKER SUBFEED LUG KIT,1200 A,1200 A,For use in I-LINE Panelboards,HCP, HCP-SU, HCR-U,I-Line,lug
Square D S33930 CIRCUIT BREAKER SUBFEED LUG KIT,1200 A,1200 A,For use in I-LINE Panelboards,HCP, HCP-SU, HCR-U,I-Line,lug
Alternate Catalog Number S33930 Application P-frame;Panelboard HCP 2184 mm 1067 mm;panelboard HCP-SU 2184 mm 660 mm ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number S33930 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5122.26 Gross Volume per Pack Metric 83938.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 19.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height [Metric] 33.0200 cm Item Group 01250 Length [Metric] 50.2920 cm Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55915634&lang=en-us Mounting Type Plug-On Returnable N Standard UL-CSA Stock Status NONSTOCK Sub Brand I-LINE Suitable For Use With PowerPact™ HCP, HCP-SU, HCR-U Molded Case Circuit Breaker Panelboards Type SUB-FEED LUG UNSPSC 39121601 UPC 11 78590123196 UPC 12 785901231967 Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | S33930 |
| Application | P-frame;Panelboard HCP 2184 mm 1067 mm;panelboard HCP-SU 2184 mm 660 mm |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S33930 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5122.26 |
| Gross Volume per Pack Metric | 83938.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 19.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height [Metric] | 33.0200 cm |
| Item Group | 01250 |
| Length [Metric] | 50.2920 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55915634&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Returnable | N |
| Standard | UL-CSA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | I-LINE |
| Suitable For Use With | PowerPact™ HCP, HCP-SU, HCR-U Molded Case Circuit Breaker Panelboards |
| Type | SUB-FEED LUG |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590123196 |
| UPC 12 | 785901231967 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |