or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ PowerPact™ MJA36800 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 800 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ PowerPact™ MJA36800 80% Rated Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 800 A, 3 Poles
SKU319283
MFGR #MJA36800
$/ea
Square D MJA36800 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,12.80 in.,3,300-800A,40deg Celsius,50/60HZ,600 Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,M-Frame,PowerPact M,Provides overload and short circuit protection,Three,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Square D MJA36800 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 800A,100kA240Vac - 65kA480Vac - 25kA600Vac,12.80 in.,3,300-800A,40deg Celsius,50/60HZ,600 Vac,8.10 in.,8.30 in.,800A,Ambient environment,Basic (ET1.0),Electronic,Electronic Trip Circuit Breaker,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,M-Frame,PowerPact M,Provides overload and short circuit protection,Three,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Various
Actuator ELECTRONIC Alternate Catalog Number MJA36800 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number MJA36800 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Connection Type Line/Load Lugs Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H Enclosure Type NEMA AB1 Environmental Conditions AMBIENT ENVIRONMENT EU RoHS Indicator Y Frame M Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2349.72 Gross Volume per Pack Metric 38504.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1295 lb Gross Weight per Pack Metric 13.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 31.7500 in Height [Metric] 27.1780 cm Item Group 01200 Length 52.0700 in Length [Metric] 46.4820 cm Material Various Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431073&lang=en-us Mounting Type Plug-On Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Sub Brand PowerPact M Substitute Product Catalog Number AL250JD Temperature Rating 104 °F Trip Range 300 to 800 A Type 80% Rated UNSPSC 39121601 UPC 11 78590157270 UPC 12 785901572701 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 30.4800 in Width [Metric] 30.4800 cm Wire Size 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 800 A Interrupt Rating 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC Trip Type Electronic Basic ET 1.0 LI Voltage Rating 600 VAC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON True RMS sensing devices Provide means to manually disconnect power to the circuit Provide enhanced coordination by their adjustability Provide high interrupting ratings and withstand ratings
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | ELECTRONIC |
| Alternate Catalog Number | MJA36800 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MJA36800 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Connection Type | Line/Load Lugs |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.1 in L x 8.3 in W x 12.8 in H |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| Environmental Conditions | AMBIENT ENVIRONMENT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | M Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2349.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38504.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1295 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 31.7500 in |
| Height [Metric] | 27.1780 cm |
| Item Group | 01200 |
| Length | 52.0700 in |
| Length [Metric] | 46.4820 cm |
| Material | Various |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431073&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Sub Brand | PowerPact M |
| Substitute Product Catalog Number | AL250JD |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 300 to 800 A |
| Type | 80% Rated |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590157270 |
| UPC 12 | 785901572701 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 30.4800 in |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Wire Size | 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 800 A |
| Interrupt Rating | 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC |
| Trip Type | Electronic Basic ET 1.0 LI |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| True RMS sensing devices |
| Provide means to manually disconnect power to the circuit |
| Provide enhanced coordination by their adjustability |
| Provide high interrupting ratings and withstand ratings |