or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ PowerPact™ LJA36600U33X Standard Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ PowerPact™ LJA36600U33X Standard Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 600 A, 3 Poles
SKU1402063
MFGR #LJA36600U33X
$/ea
The PowerPact™ L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. L-frame circuit breakers are available with Micrologic electronic trip units only.
The PowerPact™ L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. L-frame circuit breakers are available with Micrologic electronic trip units only.
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number LJA36600U33X ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LJA36600U33X Connection AWG 3/0...500 KCMIL ALUMINIUM/COPPER)2,I-LINE CONNECTION LINE-LUGS LOAD Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Dimensions 14.7 in H x 5.94 in W x 6.61 in D EU RoHS Indicator Y Frame L Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 2300.00 Gross Volume per Pack Metric 37690.10 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0869 lb Gross Weight per Pack Metric 8.69 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 27.1780 in Height [Metric] 27.1780 cm Item Group 01118 Length 55.8800 in Length [Metric] 55.8800 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980666&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable Y Standard CCC-NMX-CE-UL LISTED-CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489IEC 60947-2CSA C22.2 No. 5Federal Specification W-C-375B/GENNEMA AB1NMX J-266CCC/CE MarkedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Substitute Product Catalog Number S29386 Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range 600 Type Standard UNSPSC 39121601 UPC 11 78590180302 UPC 12 785901803027 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 28.7020 in Width [Metric] 28.7020 cm Wire Size (2) 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 600 A Interrupt Rating 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC Trip Type Electronic Micrologic LSI Voltage Rating 600 VAC I-LINE Rated current from 70 to 250 A Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames 600 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC, 100 kA at 240 VAC interrupt rating IEC style rotary operating handles Equipped with a unique terminal design that makes converting between busbar and lug options easy Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal options
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | LJA36600U33X |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LJA36600U33X |
| Connection | AWG 3/0...500 KCMIL ALUMINIUM/COPPER)2,I-LINE CONNECTION LINE-LUGS LOAD |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14.7 in H x 5.94 in W x 6.61 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | L Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 2300.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 37690.10 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0869 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.69 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 27.1780 in |
| Height [Metric] | 27.1780 cm |
| Item Group | 01118 |
| Length | 55.8800 in |
| Length [Metric] | 55.8800 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980666&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CCC-NMX-CE-UL LISTED-CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489IEC 60947-2CSA C22.2 No. 5Federal Specification W-C-375B/GENNEMA AB1NMX J-266CCC/CE MarkedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Substitute Product Catalog Number | S29386 |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | 600 |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590180302 |
| UPC 12 | 785901803027 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 28.7020 in |
| Width [Metric] | 28.7020 cm |
| Wire Size | (2) 3/0 AWG to 500 kcmil Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 600 A |
| Interrupt Rating | 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC |
| Trip Type | Electronic Micrologic LSI |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| I-LINE |
| Rated current from 70 to 250 A |
| Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC |
| Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames |
| 600 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC, 100 kA at 240 VAC interrupt rating |
| IEC style rotary operating handles |
| Equipped with a unique terminal design that makes converting between busbar and lug options easy |
| Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal options |