or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ PowerPact™ JDA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ PowerPact™ JDA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU290385
MFGR #JDA36175
$/ea
Square D JDA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,25kA240VAC - 18kA480VAC - 14kA600VAC - 20kA250VDC,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Square D JDA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,25kA240VAC - 18kA480VAC - 14kA600VAC - 20kA250VDC,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number JDA36175 Application PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JDA36175 Connection I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D Enclosure Type NEMA AB1 EU RoHS Indicator Y Frame J Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 790.50 Gross Volume per Pack Metric 12953.92 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0299 lb Gross Weight per Pack Metric 4.29 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 15.7480 in Height [Metric] 15.7480 cm Item Group 01112 Length 38.1000 in Length [Metric] 38.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424967&lang=en-us Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) °C Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number S29450 Temperature Rating 104 °F Trip Range 875 to 1750 A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590170067 UPC 12 785901700678 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 21.5900 in Width [Metric] 21.5900 cm Wire Size 4 to 4/0 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 175 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600 VAC PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION I-LINE PLUG-ON Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal Flexible and simple offer, with proven performance Direct access to energy metering and energy efficiency
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JDA36175 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDA36175 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 790.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12953.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0299 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.7480 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Item Group | 01112 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424967&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29450 |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 875 to 1750 A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590170067 |
| UPC 12 | 785901700678 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 175 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| I-LINE PLUG-ON |
| Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal |
| Flexible and simple offer, with proven performance |
| Direct access to energy metering and energy efficiency |