Square D™ I-Line™ PowerPact™ JDA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU290385
MFGR #JDA36175
Square D JDA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,25kA240VAC - 18kA480VAC - 14kA600VAC - 20kA250VDC,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | JDA36175 |
| Application | PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDA36175 |
| Connection | I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D |
| Enclosure Type | NEMA AB1 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 790.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12953.92 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0299 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.7480 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Item Group | 01112 |
| Length | 38.1000 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | S29450 |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 875 to 1750 A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590170067 |
| UPC 12 | 785901700678 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 175 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC |