or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ I-Line™ NF418L1C Type NF Panelboard Interior, 277/480 VAC, 125 A, 18 Spaces, 100 kA SCCR
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ I-Line™ NF418L1C Type NF Panelboard Interior, 277/480 VAC, 125 A, 18 Spaces, 100 kA SCCR
SKU34883
MFGR #NF418L1C
Call For Price
List: Square D NF418L1C PANELBOARD INTERIOR NF 125A MLO 18CKT 3P,125A,18 cct,20 inch wide enclosure,3 phase,480Y / 277VAC, 600Y / 347VAC,Aluminum,Bottom,Interior,NF,NF Panelboards,Panel,UL 67
Square D NF418L1C PANELBOARD INTERIOR NF 125A MLO 18CKT 3P,125A,18 cct,20 inch wide enclosure,3 phase,480Y / 277VAC, 600Y / 347VAC,Aluminum,Bottom,Interior,NF,NF Panelboards,Panel,UL 67
Alternate Catalog Number NF418L1C Amperage Rating 125 A Application NF PANELBOARDS ARRA Compliant N Brand Square D™ Breaker Type EDB/LAL/LHL Bus Material Copper Buy American Compliant N Catalog Number NF418L1C Connection BOTTOM Country of Origin US Currency USD Dimensions 27 in H x 20 in W x 5-3/4 in D Enclosure Type NEMA 1/3R/5/12 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2253.46 Gross Volume per Pack Metric 36927.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0732 lb Gross Weight per Pack Metric 7.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 16.3000 in Height [Metric] 16.3000 cm Item Group 08350 Length 67.3000 in Length [Metric] 67.3000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=447685&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Number Of Feeders 18 Number Of Spaces 18 Phase 3 Returnable Y Series NF Series Short Circuit Current Rating 100 kA Size 20 INCH WIDE ENCLOSURE in Standard UL 67 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand NF Substitute Product Catalog Number EDB34125 Type 3-Phase Main Lug UNSPSC 39121112 UPC 11 78590187129 UPC 12 785901871293 Voltage Rating 480Y/277 VAC/600Y/347 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 35.1000 in Width [Metric] 35.1000 cm Wiring Configuration 4-Wire NF PANELBOARDS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NF418L1C |
| Amperage Rating | 125 A |
| Application | NF PANELBOARDS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Breaker Type | EDB/LAL/LHL |
| Bus Material | Copper |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NF418L1C |
| Connection | BOTTOM |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 27 in H x 20 in W x 5-3/4 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1/3R/5/12 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2253.46 |
| Gross Volume per Pack Metric | 36927.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0732 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 16.3000 in |
| Height [Metric] | 16.3000 cm |
| Item Group | 08350 |
| Length | 67.3000 in |
| Length [Metric] | 67.3000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=447685&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Feeders | 18 |
| Number Of Spaces | 18 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | NF Series |
| Short Circuit Current Rating | 100 kA |
| Size | 20 INCH WIDE ENCLOSURE in |
| Standard | UL 67 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | NF |
| Substitute Product Catalog Number | EDB34125 |
| Type | 3-Phase Main Lug |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590187129 |
| UPC 12 | 785901871293 |
| Voltage Rating | 480Y/277 VAC/600Y/347 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 35.1000 in |
| Width [Metric] | 35.1000 cm |
| Wiring Configuration | 4-Wire |
| NF PANELBOARDS |