or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ HCJ36916MP 3-Phase Type HCJ Main Breaker Panelboard Interior, 600 A
SKU1332571
MFGR #HCJ36916MP
Call For Price
List: Square D™ I-Line™ Panelboard Interior, 3-Phase Type HCJ Main Breaker, 600 A, B/J/H/Q/QO Breaker, Aluminum Bus, Painted Steel Housing Material, 26.44 in W x 8.75 in D x 48.02 in H Dimensions
Square D™ I-Line™ Panelboard Interior, 3-Phase Type HCJ Main Breaker, 600 A, B/J/H/Q/QO Breaker, Aluminum Bus, Painted Steel Housing Material, 26.44 in W x 8.75 in D x 48.02 in H Dimensions
Alternate Catalog Number HCJ36916MP ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HCJ36916MP Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20854.40 Gross Volume per Pack Metric 341741.05 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8255 lb Gross Weight per Pack Metric 82.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 23.4950 in Height [Metric] 23.4950 cm Item Group 00016 Length 124.4600 in Length [Metric] 124.4600 cm Material Steel Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=475896044&lang=en-us Phase 3 Returnable Y Size 8.75 in Type Interiors UNSPSC 39121103 UPC 11 78590123726 UPC 12 785901237266 Width 175.2600 in Width [Metric] 175.2600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HCJ36916MP |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HCJ36916MP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20854.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 341741.05 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8255 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 82.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 23.4950 in |
| Height [Metric] | 23.4950 cm |
| Item Group | 00016 |
| Length | 124.4600 in |
| Length [Metric] | 124.4600 cm |
| Material | Steel |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=475896044&lang=en-us |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 8.75 in |
| Type | Interiors |
| UNSPSC | 39121103 |
| UPC 11 | 78590123726 |
| UPC 12 | 785901237266 |
| Width | 175.2600 in |
| Width [Metric] | 175.2600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |