or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 240 VAC/48 VDC, 15 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ QO® Standard Miniature Circuit Breaker, 240 VAC/48 VDC, 15 A, 10 kA Interrupt, 3 Poles
SKU33232
MFGR #QOB315
Call For Price
List: Square D QOB315 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 15A,10kA,15A,240 Vac,3-Phase,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,Standard Bolt-On,UL Listed - CSA Certified
Square D QOB315 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 240V 15A,10kA,15A,240 Vac,3-Phase,Miniature Circuit Breaker,Pressure Plate #14 to #8 AWG(Al/Cu),QO,Standard Bolt-On,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number QOB315 Amperage Rating 15 A Application HACR rated ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QOB315 Connection Pressure Plate Connection Type Pressure Plate Country of Origin US Currency USD Dimensions 3 in H x 2.25 in W x 2.91 in D EU RoHS Indicator Y Frame QOB Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 25.02 Gross Volume per Pack Metric 410.07 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8600 lb Gross Weight per Pack Metric 386.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 5.8420 in Height [Metric] 5.8420 cm Interrupt Rating 10 kA Item Group 00015 Length 8.6360 in Length [Metric] 8.6360 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=401273&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 3 Operating Temperature 40 °C Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED Standards CSA 22.2 No. 5, HACR Rated, RoHS Compliant, UL 489 Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number NQ18L1C Temperature Rating 40 °C Trip Type Thermal Magnetic Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 UPC 11 78590141706 UPC 12 785901417064 Voltage Rating 240 VAC/48 VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.1280 in Width [Metric] 8.1280 cm Wire Size 14 to 10 AWG, 14 to 8 AWG HACR rated STANDARD BOLT-ON QO and QOB circuit breakers have an overcenter, trip-free toggle mechanism with quick-make, quickbreak action and positive handle indication The tripping mechanisms in two-and three-pole circuit breakers operate such that an overcurrent on any pole of the circuit breaker will cause all poles of the circuit breaker to open simultaneously Bolt-on QOB circuit breakers are for use in NQO and NQOD panelboards QO and QOB circuit breakers have VISI-TRIP feature, which provides a visual indication that the circuit breaker has tripped and interrupted the circuit 14 - 10 AWG copper, 14 - 8 AWG copper/aluminum Common trip 10 kA at 240 VAC, 5 kA at 48 VDC Standard
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QOB315 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | HACR rated |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QOB315 |
| Connection | Pressure Plate |
| Connection Type | Pressure Plate |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in H x 2.25 in W x 2.91 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | QOB |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 25.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 410.07 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 386.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 5.8420 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00015 |
| Length | 8.6360 in |
| Length [Metric] | 8.6360 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=401273&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED |
| Standards | CSA 22.2 No. 5, HACR Rated, RoHS Compliant, UL 489 Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | NQ18L1C |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590141706 |
| UPC 12 | 785901417064 |
| Voltage Rating | 240 VAC/48 VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.1280 in |
| Width [Metric] | 8.1280 cm |
| Wire Size | 14 to 10 AWG, 14 to 8 AWG |
| HACR rated |
| STANDARD BOLT-ON |
| QO and QOB circuit breakers have an overcenter, trip-free toggle mechanism with quick-make, quickbreak action and positive handle indication |
| The tripping mechanisms in two-and three-pole circuit breakers operate such that an overcurrent on any pole of the circuit breaker will cause all poles of the circuit breaker to open simultaneously |
| Bolt-on QOB circuit breakers are for use in NQO and NQOD panelboards |
| QO and QOB circuit breakers have VISI-TRIP feature, which provides a visual indication that the circuit breaker has tripped and interrupted the circuit |
| 14 - 10 AWG copper, 14 - 8 AWG copper/aluminum |
| Common trip |
| 10 kA at 240 VAC, 5 kA at 48 VDC |
| Standard |