or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ HOMT230240 Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30/40 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ HOMT230240 Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30/40 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
SKU1333441
MFGR #HOMT230240
Call For Price
List: Square D™ Homeline™ Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30/40 A, 10 kA Interrupt, 2 Pole, Box Lug Connection, (1) 14 to 8 AWG Al/Cu, (1) 14 to 6 AWG Al/Cu Wire, Plug-In Mounting, 104 deg F, 1.97 in W x 3.29 in D x 3.13 in H Dimensions
Square D™ Homeline™ Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 30/40 A, 10 kA Interrupt, 2 Pole, Box Lug Connection, (1) 14 to 8 AWG Al/Cu, (1) 14 to 6 AWG Al/Cu Wire, Plug-In Mounting, 104 deg F, 1.97 in W x 3.29 in D x 3.13 in H Dimensions
Alternate Catalog Number HOMT230240 Application For residential and light commercial circuit protection, single-phase applications, overcurrent protection, short circuit protection, parallel and series arc fault protection and ground fault protection ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HOMT230240 Country of Origin US Currency USD Depth 3.29 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.12 Gross Volume per Pack Metric 346.09 Gross Weight Per Pack 3.8555 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 7.6200 in Height [Metric] 7.7000 cm Item Group 00046 Length 8.3820 in Length [Metric] 8.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269256&lang=en-us Number Of Poles 2 Returnable Y Substitute Product Catalog Number HOM2040M100PC UNSPSC 39121603 UPC 11 78590104100 UPC 12 785901041009 Width 7.8740 in Width [Metric] 7.9000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Voltage Rating 120/240 VAC For residential and light commercial circuit protection, single-phase applications, overcurrent protection, short circuit protection, parallel and series arc fault protection and ground fault protection Square D™ is the industry leader in circuit protection with a long standing reputation for quality and reliability Square D™ offers Homeline™ a wide range of circuit breakers to meet all national electric code requirements and provide superior electrical safety, including - dual function, one and two pole combination arc fault circuit interrupters (CAFIs) and Arc-D-Tect CAFI circuit breakers Homeline™ load centers accept plug-on neutral, pigtail, full-size and tandem circuit breakers on every space Market-leading circuit protection - designed for superior safety, quality and reliability Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners Multiple applications - Homeline™ circuit breakers offer a full range of amperage, poles, and advanced function devices that offer superior arc fault, combination arc fault (CAFI) and ground fault (Class A, GFCI) and dual function (CAFI and GFCI) protection Faster installation - fewer connections Saves wire - fully distributed split neutral bar Frees gutter space - no pigtails Faster and easier wiring - all spaces accept tandems Faster and easier wiring - all spaces accept tandems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HOMT230240 |
| Application | For residential and light commercial circuit protection, single-phase applications, overcurrent protection, short circuit protection, parallel and series arc fault protection and ground fault protection |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HOMT230240 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 3.29 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.12 |
| Gross Volume per Pack Metric | 346.09 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8555 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 7.6200 in |
| Height [Metric] | 7.7000 cm |
| Item Group | 00046 |
| Length | 8.3820 in |
| Length [Metric] | 8.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269256&lang=en-us |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | HOM2040M100PC |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590104100 |
| UPC 12 | 785901041009 |
| Width | 7.8740 in |
| Width [Metric] | 7.9000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| For residential and light commercial circuit protection, single-phase applications, overcurrent protection, short circuit protection, parallel and series arc fault protection and ground fault protection |
| Square D™ is the industry leader in circuit protection with a long standing reputation for quality and reliability |
| Square D™ offers Homeline™ a wide range of circuit breakers to meet all national electric code requirements and provide superior electrical safety, including - dual function, one and two pole combination arc fault circuit interrupters (CAFIs) and Arc-D-Tect CAFI circuit breakers |
| Homeline™ load centers accept plug-on neutral, pigtail, full-size and tandem circuit breakers on every space |
| Market-leading circuit protection - designed for superior safety, quality and reliability |
| Engineered with the quality and craftsmanship that have made Square D™ the preferred brand of electrician and homeowners |
| Multiple applications - Homeline™ circuit breakers offer a full range of amperage, poles, and advanced function devices that offer superior arc fault, combination arc fault (CAFI) and ground fault (Class A, GFCI) and dual function (CAFI and GFCI) protection |
| Faster installation - fewer connections |
| Saves wire - fully distributed split neutral bar |
| Frees gutter space - no pigtails |
| Faster and easier wiring - all spaces accept tandems |
| Faster and easier wiring - all spaces accept tandems |