or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ HOMC21UC Replacement Cover, 15.44 in W x 22.12 in H, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ HOMC21UC Replacement Cover, 15.44 in W x 22.12 in H, Surface Mount
SKU553547
MFGR #HOMC21UC
Call For Price
List: Square D™ Homeline™ Replacement Cover, 15.44 in Width, 22.12 in Height, Surface Mounting, For Use With: Homeline™ S03 Series HOM20M100C 1-Phase 120/240 VAC Loadcenter, NEMA 1 NEMA Rating
Square D™ Homeline™ Replacement Cover, 15.44 in Width, 22.12 in Height, Surface Mounting, For Use With: Homeline™ S03 Series HOM20M100C 1-Phase 120/240 VAC Loadcenter, NEMA 1 NEMA Rating
Alternate Catalog Number HOMC21UC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HOMC21UC Country of Origin US Cover Type COMBINATION FLUSH/SURFACE COVER Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 540.00 Gross Volume per Pack Metric 8848.98 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0353 lb Gross Weight per Pack Metric 3.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height [Metric] 3.4000 cm Item Group 00183 Length [Metric] 56.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255417&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121101 UPC 11 78590153958 UPC 12 785901539582 Warranty Description Contractual Warranty:Lifetime Width [Metric] 39.9000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 3.3020 in Length 56.6420 in Width 39.8780 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HOMC21UC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HOMC21UC |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | COMBINATION FLUSH/SURFACE COVER |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 540.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8848.98 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0353 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height [Metric] | 3.4000 cm |
| Item Group | 00183 |
| Length [Metric] | 56.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255417&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590153958 |
| UPC 12 | 785901539582 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:Lifetime |
| Width [Metric] | 39.9000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 3.3020 in |
| Length | 56.6420 in |
| Width | 39.8780 in |