or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Homeline™ HOM4RK2HA Retaining Kit, For Use With Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker, Right Side/Interior Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Homeline™ HOM4RK2HA Retaining Kit, For Use With Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker, Right Side/Interior Mount
SKU377685
MFGR #HOM4RK2HA
Call For Price
List: Square D™ Homeline™ Retaining Kit, For Use With: Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker, Specifications: Right Side/Interior Mount
Square D™ Homeline™ Retaining Kit, For Use With: Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker, Specifications: Right Side/Interior Mount
Alternate Catalog Number HOM4RK2HA Amperage Rating 150 to 225 A Application For securing one circuit breaker when used as a back-fed main ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HOM4RK2HA Country of Origin US Currency USD Depth 3.05 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 44.46 Gross Volume per Pack Metric 728.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8165 lb Gross Weight per Pack Metric 81.65 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 7.6200 in Height [Metric] 7.6200 cm Item Group 00185 Length 15.2400 in Length [Metric] 15.2400 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359215&lang=en-us Mounting RIGHT SIDE OF INTERIOR Returnable Y Sub Brand HOMELINE UNSPSC 39121101 UPC 11 78590130719 UPC 12 785901307198 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.2400 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications Right Side/Interior Mount Suitable For Use With Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker Type Circuit Breaker Retaining Kit For securing one circuit breaker when used as a back-fed main Secures one circuit breaker when used as a back-fed main Green premium product
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HOM4RK2HA |
| Amperage Rating | 150 to 225 A |
| Application | For securing one circuit breaker when used as a back-fed main |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HOM4RK2HA |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 3.05 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 44.46 |
| Gross Volume per Pack Metric | 728.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8165 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 81.65 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 7.6200 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Item Group | 00185 |
| Length | 15.2400 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=359215&lang=en-us |
| Mounting | RIGHT SIDE OF INTERIOR |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | HOMELINE |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590130719 |
| UPC 12 | 785901307198 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.2400 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | Right Side/Interior Mount |
| Suitable For Use With | Homeline™ 150 to 225 A Circuit Breaker |
| Type | Circuit Breaker Retaining Kit |
| For securing one circuit breaker when used as a back-fed main |
| Secures one circuit breaker when used as a back-fed main |
| Green premium product |