or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC816F150SL 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 150 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC816F150SL 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 150 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~7385382
MFGR #RC816F150SL
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 150 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 48.62 in H x 18.35 in W x 5.32 in D Dimensions
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 150 A, 1 ph, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground/Feed Through Lug Terminal, Surface Mounting, NEMA 3R Enclosure, 48.62 in H x 18.35 in W x 5.32 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RC816F150SL Application For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Class 320 lever bypass Cable Entry OH-UG Catalog Number RC816F150SL Country of Origin MX Cover Type Ringless Currency USD Depth 7.89 in Dimensions 48.62 in H x 18.35 in W x 5.32 in D EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Gross Volume Per Pack 6603.48 Gross Volume per Pack Metric 108211.23 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3491 lb Gross Weight per Pack Metric 34.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 17.2720 in Height [Metric] 17.2720 cm Hub Opening A Hub Type A Item Group 00048 Length 126.4920 in Length [Metric] 126.4920 cm Line Side Wire Range AWG 8...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground;AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61560619&lang=en-us Mounting Surface outdoor) Mounting Type Surface Number Of Cutouts 8 Number of Jaws 5 Returnable Y Size 28 IN,32.68 IN Standard UL E-6294 Sub Brand HOMELINE Terminal Type Line/Service Ground/Feed Through Lug Type 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof UNSPSC 39121102 UPC 11 78590163184 UPC 12 785901631842 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 49.5300 in Width [Metric] 49.5300 cm Wire Size 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 150 A Enclosure Type NEMA 3R Phase 1 Voltage Rating 120/240 For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications LEVER BYPASS,RINGLESS Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 350 kcmil line side main, 8 to 2/0 AWG service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC816F150SL |
| Application | For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Class 320 lever bypass |
| Cable Entry | OH-UG |
| Catalog Number | RC816F150SL |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Depth | 7.89 in |
| Dimensions | 48.62 in H x 18.35 in W x 5.32 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Gross Volume Per Pack | 6603.48 |
| Gross Volume per Pack Metric | 108211.23 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3491 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 34.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 17.2720 in |
| Height [Metric] | 17.2720 cm |
| Hub Opening | A |
| Hub Type | A |
| Item Group | 00048 |
| Length | 126.4920 in |
| Length [Metric] | 126.4920 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 8...AWG 2/0 aluminium/copper)service ground;AWG 6...350 kcmil aluminium/copper)line side |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61560619&lang=en-us |
| Mounting | Surface outdoor) |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 8 |
| Number of Jaws | 5 |
| Returnable | Y |
| Size | 28 IN,32.68 IN |
| Standard | UL E-6294 |
| Sub Brand | HOMELINE |
| Terminal Type | Line/Service Ground/Feed Through Lug |
| Type | 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590163184 |
| UPC 12 | 785901631842 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 49.5300 in |
| Width [Metric] | 49.5300 cm |
| Wire Size | 6 AWG to 350 kcmil, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 150 A |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Phase | 1 |
| Voltage Rating | 120/240 |
| For residential, indoor and load wires to exit top endwall with addition of tunnel kit OHBL applications |
| LEVER BYPASS,RINGLESS |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 350 kcmil line side main, 8 to 2/0 AWG service ground lug |