or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HomeLine™ RC816D400SL 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 400 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HomeLine™ RC816D400SL 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main With Class 320 Lever Bypass, 120/240 VAC, 400 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~13049273
MFGR #RC816D400SL
Call For Price
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 400 A, 1, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 4 AWG to 600 kcmil, 1/0 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper Wire, Ringless Cover, Feed-Through Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 32.68 in H x 28.27 in W x 7.89 in D
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 400 A, 1, Overhead/Underground Feed, 5 Jaws, 4 AWG to 600 kcmil, 1/0 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper Wire, Ringless Cover, Feed-Through Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 32.68 in H x 28.27 in W x 7.89 in D
Alternate Catalog Number RC816D400SL Application Residential Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type Class 320 lever bypass Catalog Number RC816D400SL Country of Origin MX Cover Type Ringless Currency USD Depth 7.89 in Dimensions 32.68 in H x 28.27 in W x 7.89 in D EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 1.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3493 lb Gross Weight per Pack Metric 34.93 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 20.0660 CM Height [Metric] 20.0660 cm Length 77.9780 CM Length [Metric] 77.9780 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431809727&lang=en-us Mounting Surface Mounting Type Surface Number of Jaws 5 Returnable Y Terminal Type Feed-Through Lug Type 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof UNSPSC 39121102 UPC 11 78590133527 UPC 12 785901335276 Width 72.0000 CM Width [Metric] 71.8820 cm Wire Size 4 AWG to 600 kcmil, 1/0 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 400 Enclosure Type NEMA 3R Phase 1 Voltage Rating 120/240 Residential Applications Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC816D400SL |
| Application | Residential Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | Class 320 lever bypass |
| Catalog Number | RC816D400SL |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Depth | 7.89 in |
| Dimensions | 32.68 in H x 28.27 in W x 7.89 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3493 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 34.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 20.0660 CM |
| Height [Metric] | 20.0660 cm |
| Length | 77.9780 CM |
| Length [Metric] | 77.9780 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431809727&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Jaws | 5 |
| Returnable | Y |
| Terminal Type | Feed-Through Lug |
| Type | 3-Wire 8-Circuit 16-Space Field Installed Rainproof |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590133527 |
| UPC 12 | 785901335276 |
| Width | 72.0000 CM |
| Width [Metric] | 71.8820 cm |
| Wire Size | 4 AWG to 600 kcmil, 1/0 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 400 |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Phase | 1 |
| Voltage Rating | 120/240 |
| Residential Applications |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |