or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ HomeLine™ RC200SFMG Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ HomeLine™ RC200SFMG Field Installed Rainproof Combination Service Entrance Meter Main, 120/240 VAC, 200 A, 1 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKUPDW~10430879
MFGR #RC200SFMG
$/ea
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A, 1/4 in, 3/4 in, 1-1/4 in, 2 in, 2-1/2 in, 3 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 18.23 in H x 19.58 in W x 4.6 in D
Square D™ HomeLine™ Combination Service Entrance Meter Main, Field Installed Rainproof, 120/240 VAC, 200 A, 1, Overhead/Underground Feed, 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Wire, A, 1/4 in, 3/4 in, 1-1/4 in, 2 in, 2-1/2 in, 3 in Hub, Ringless Cover, Line/Service Ground Lug Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 18.23 in H x 19.58 in W x 4.6 in D
Alternate Catalog Number RC200SFMG Application Residential, Florida Meter Group Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Bypass Type No Bypass Catalog Number RC200SFMG Country of Origin MX Cover Type Ringless Currency USD Depth 4.67 in Dimensions 18.23 in H x 19.58 in W x 4.6 in D EU RoHS Indicator Y Feed Type Overhead/Underground Gross Volume Per Pack 4938.70 Gross Volume per Pack Metric 80930.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1352 lb Gross Weight per Pack Metric 13.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 17.2720 in Height [Metric] 17.2720 cm Hub Opening A Hub Size 1/4 in, 3/4 in, 1-1/4 in, 2 in, 2-1/2 in, 3 in Hub Type A Item Group 00022 Length 68.8340 in Length [Metric] 68.8340 cm Line Side Wire Range AWG 6...300 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 8...AWG 2/0 2 aluminium/copper)service ground Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403076208&lang=en-us Mounting Surface outdoor) Mounting Type Surface Number Of Cutouts 0 Returnable Y Size 23.03 in Terminal Type Line/Service Ground Lug Type Field Installed Rainproof UNSPSC 39121102 UPC 11 78590194525 UPC 12 785901945253 Width 68.0720 in Width [Metric] 68.0720 cm Wire Size 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 200 Enclosure Type NEMA 3R Phase 1 Voltage Rating 120/240 Residential, Florida Meter Group Applications Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit 6 AWG to 300 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RC200SFMG |
| Application | Residential, Florida Meter Group Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Bypass Type | No Bypass |
| Catalog Number | RC200SFMG |
| Country of Origin | MX |
| Cover Type | Ringless |
| Currency | USD |
| Depth | 4.67 in |
| Dimensions | 18.23 in H x 19.58 in W x 4.6 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Gross Volume Per Pack | 4938.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 80930.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1352 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 17.2720 in |
| Height [Metric] | 17.2720 cm |
| Hub Opening | A |
| Hub Size | 1/4 in, 3/4 in, 1-1/4 in, 2 in, 2-1/2 in, 3 in |
| Hub Type | A |
| Item Group | 00022 |
| Length | 68.8340 in |
| Length [Metric] | 68.8340 cm |
| Line Side Wire Range | AWG 6...300 kcmil aluminium/copper)line side;AWG 8...AWG 2/0 2 aluminium/copper)service ground |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403076208&lang=en-us |
| Mounting | Surface outdoor) |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Returnable | Y |
| Size | 23.03 in |
| Terminal Type | Line/Service Ground Lug |
| Type | Field Installed Rainproof |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78590194525 |
| UPC 12 | 785901945253 |
| Width | 68.0720 in |
| Width [Metric] | 68.0720 cm |
| Wire Size | 6 AWG to 300 kcmil Aluminum/Copper, 8 to 2/0 AWG Aluminum/Copper |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 200 |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Phase | 1 |
| Voltage Rating | 120/240 |
| Residential, Florida Meter Group Applications |
| Multiple disconnect units can accommodate plug-on surge breaker™ secondary surge arrester |
| Multiple disconnect units can be converted to semi-flush with addition of flange kit |
| 6 AWG to 300 kcmil aluminum/copper line side, 8 to 2/0 AWG aluminum/copper service ground lug |