or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Harmony™ 9001KA42 Hermetically Sealed Contact Block With Protected Terminal, 30 mm, 1NO Contact, 0.5 A at 120 VAC/100 VDC Contact, Copper/Silver Contact, Logic Reed/Momentary Action, Clear
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Harmony™ 9001KA42 Hermetically Sealed Contact Block With Protected Terminal, 30 mm, 1NO Contact, 0.5 A at 120 VAC/100 VDC Contact, Copper/Silver Contact, Logic Reed/Momentary Action, Clear
SKU98645
MFGR #9001KA42
Call For Price
List: Square D™ Harmony™ Contact Block, Hermetically Sealed, 30 mm, 1NO, 0.5 A at 120 VAC/100 VDC Contact, Copper/Silver Contact, Logic Reed/Momentary, Slow Break Operator, NEMA 1/2/3/3R/4/12/13, IP66, Screw Clamp Terminal, Amorphous Nylon, Clear, 1.6 in H x 1.09 in W
Square D™ Harmony™ Contact Block, Hermetically Sealed, 30 mm, 1NO, 0.5 A at 120 VAC/100 VDC Contact, Copper/Silver Contact, Logic Reed/Momentary, Slow Break Operator, NEMA 1/2/3/3R/4/12/13, IP66, Screw Clamp Terminal, Amorphous Nylon, Clear, 1.6 in H x 1.09 in W
Alternate Catalog Number 9001KA42 Amperage Rating 500m A Application For use with 9001K series push buttons ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9001KA42 Connection Screw-clamp terminals;Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² IEC 60947-1 Country of Origin JP Currency USD Dimensions 1.6 in H x 1.09 in W Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4.10 Gross Volume per Pack Metric 67.25 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3900 lb Gross Weight per Pack Metric 36.30 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 4.8260 in Height [Metric] 2.5000 cm Insulation 250 V 3)IEC 60947-1 Item Group 21434 Length 3.0480 in Length [Metric] 4.8000 cm Material Amorphous Nylon Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680758&lang=en-us NEMA Rating NEMA 1/2/3/3R/4/12/13 Operating Temperature -25-70 A°C Operator Type Slow Break Returnable Y Standard UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED Terminal Type Screw Clamp Type Hermetically Sealed UNSPSC 39122216 UPC 11 78590149855 UPC 12 785901498551 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.5720 in Width [Metric] 4.3000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Action Logic Reed/Momentary Color Clear Contact Configuration 1NO Contact Material Copper/Silver Contact Rating 0.5 A at 120 VAC/100 VDC Size 30 For use with 9001K series push buttons CONTACT BLOCK WITH PROTECTED TERMINALS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001KA42 |
| Amperage Rating | 500m A |
| Application | For use with 9001K series push buttons |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KA42 |
| Connection | Screw-clamp terminals;Screw clamp terminals, 1 x 0.22...2 x 2.5 mm² IEC 60947-1 |
| Country of Origin | JP |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.6 in H x 1.09 in W |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 67.25 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.30 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 4.8260 in |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Insulation | 250 V 3)IEC 60947-1 |
| Item Group | 21434 |
| Length | 3.0480 in |
| Length [Metric] | 4.8000 cm |
| Material | Amorphous Nylon |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680758&lang=en-us |
| NEMA Rating | NEMA 1/2/3/3R/4/12/13 |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Operator Type | Slow Break |
| Returnable | Y |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Type | Hermetically Sealed |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590149855 |
| UPC 12 | 785901498551 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.5720 in |
| Width [Metric] | 4.3000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Action | Logic Reed/Momentary |
| Color | Clear |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Material | Copper/Silver |
| Contact Rating | 0.5 A at 120 VAC/100 VDC |
| Size | 30 |
| For use with 9001K series push buttons |
| CONTACT BLOCK WITH PROTECTED TERMINALS |