or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ HVLCCB20305D Switchgear, HVLcc, 600A, 4.76kV, 10 to 450E current limit fuse, 20.00in W, bottom entry
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ HVLCCB20305D Switchgear, HVLcc, 600A, 4.76kV, 10 to 450E current limit fuse, 20.00in W, bottom entry
SKUPDW~11724161
MFGR #HVLCCB20305D
$/ea
Switchgear, HVL/cc, 600A, 4.76kV, 10 to 450E current limit fuse, 20.00in W, bottom entry
Switchgear, HVL/cc, 600A, 4.76kV, 10 to 450E current limit fuse, 20.00in W, bottom entry
Alternate Catalog Number HVLCCB20305D ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HVLCCB20305D Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.3990 lb Gross Weight per Pack Metric 240.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535300080 Height 381.0000 in Item Group 07948 Length 381.0000 in Returnable N Terminal Lugs;AWG 2...350 kcmil 2 aluminium/copper Type Switched fuse mechanism UNSPSC 39121115 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 381.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 50/60 Hz Fuse current limiter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HVLCCB20305D |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HVLCCB20305D |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.3990 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 240.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535300080 |
| Height | 381.0000 in |
| Item Group | 07948 |
| Length | 381.0000 in |
| Returnable | N |
| Terminal | Lugs;AWG 2...350 kcmil 2 aluminium/copper |
| Type | Switched fuse mechanism |
| UNSPSC | 39121115 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 381.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Fuse current limiter |