or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ HOMT215215 Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ HOMT215215 Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles
SKU1209124
MFGR #HOMT215215
Call For Price
List: Square D™ Homeline™ Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Pole, Box Lug Connection, (1) 14 to 8 AWG Al/Cu Wire, Plug-In Mounting, 104 deg F, 1.97 in W x 3.23 in D x 3.13 in H Dimensions
Square D™ Homeline™ Quad Tandem Mini Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Pole, Box Lug Connection, (1) 14 to 8 AWG Al/Cu Wire, Plug-In Mounting, 104 deg F, 1.97 in W x 3.23 in D x 3.13 in H Dimensions
Alternate Catalog Number HOMT215215 Application HACR rated ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HOMT215215 Country of Origin MX Currency USD Depth 3.23 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.78 Gross Volume per Pack Metric 356.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8102 lb Gross Weight per Pack Metric 381.02 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 8.1300 in Height [Metric] 8.1300 cm Item Group 00046 Length 8.3800 in Length [Metric] 8.3800 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269240&lang=en-us Number Of Poles 2 Returnable Y Substitute Product Catalog Number HOM2040L125PC UNSPSC 39121603 UPC 11 78590196915 UPC 12 785901969150 Width 4.8300 in Width [Metric] 4.8300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Voltage Rating 120/240 VAC HACR rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HOMT215215 |
| Application | HACR rated |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HOMT215215 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 3.23 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 356.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8102 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 381.02 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 8.1300 in |
| Height [Metric] | 8.1300 cm |
| Item Group | 00046 |
| Length | 8.3800 in |
| Length [Metric] | 8.3800 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469269240&lang=en-us |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | HOM2040L125PC |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590196915 |
| UPC 12 | 785901969150 |
| Width | 4.8300 in |
| Width [Metric] | 4.8300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| HACR rated |