Square D™ HOM816M100PC Homeline™ Single Phase Main Breaker Load Center, 120/240 VAC, 100 A, 1 Pole, 22 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKU828508
MFGR #HOM816M100PC
Square D by Schneider Electric HOM816M100PC Square D by HOM INDR 100A MB 8/16CIR,#4 to #250 AWG/kcmil(Cu)/#4 to #300 AWG/kcmil(Al),1-Phase,100 A,120/240 V AC,120/240 V AC,3-Wire,Combination Flush/Surface,Convertible Mains - Breaker,Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Homeline,Load Center,NEMA 1,Tin Plated Aluminium,UL Listed
Alternate Catalog Number
HOM816M100PC
Application
ARRA Compliant
N
Bus Rating
TIN PLATED ALUMINIUM
Buy American Compliant
N
Cable Size
AWG 6...AWG 1 COPPER OR ALUMINIUM
Catalog Number
HOM816M100PC
Country of Origin
US
Cover Type
COMBINATION FLUSH/SURFACE COVER
Currency
Depth
3.7402 in
Enclosure
Baked enamel Gray;Welded sheet steel;5
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.0726 lb
Gross Weight per Pack Metric
7.26
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
14.2240 in
Height [Metric]
17.0180 cm
Item Group
00149
Length
47.2440 in
Length [Metric]
47.2440 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423253747&lang=en-us
Number Of Feeders
16
Number Of Spaces
8
Phase
1
Returnable
Y
Standard
UL E-6294
Sub Brand
HOMELINE
Substitute Product Catalog Number
HEPD50
Type
Load Center
Width
43.9420 in
Width [Metric]
Wiring Configuration
3-Wire
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
100 A