or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ BMH1003P06F2A 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection Servo Motor With Holding Brake, 480 V, 29.1 A, 6000 rpm Speed, Flange Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ BMH1003P06F2A 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection Servo Motor With Holding Brake, 480 V, 29.1 A, 6000 rpm Speed, Flange Mount
SKUPDW~10430135
MFGR #BMH1003P06F2A
$/ea
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 32 Servo Motor, 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection, Series: BMH, Brushless Motors Special Features, 480 V, 29.1 A, 6000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 0.75 in Dia x 1.57 in L Shaft, 54.87 in-lbf Torque, Flange Mounting, -40 to 158 deg F, Insulation Class: Class F, 9.22 in L Dimensions
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 32 Servo Motor, 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection, Series: BMH, Brushless Motors Special Features, 480 V, 29.1 A, 6000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 0.75 in Dia x 1.57 in L Shaft, 54.87 in-lbf Torque, Flange Mounting, -40 to 158 deg F, Insulation Class: Class F, 9.22 in L Dimensions
Alternate Catalog Number BMH1003P06F2A Application Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BMH1003P06F2A Country of Origin US Currency USD Enclosure IP54 (STANDARD) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1110.90 Gross Volume per Pack Metric 18204.32 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0853 lb Gross Weight per Pack Metric 8.60 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8501524000 Height 20.1000 in Height [Metric] 19.5000 cm Item Group 18282 Length 40.6000 in Length [Metric] 40.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=6537073&lang=en-us Mounting 100 MM,INTERNATIONAL STANDARD FLANGE Returnable N Substitute Product Catalog Number VW3A7601R20 UNSPSC 26101205 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.5000 in Width [Metric] 22.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working Applications For the leading edge Lexium™ 32 simplifies all aspects in the machine life cycle from engineering to maintenance A speed bandwidth of 1600 Hz provides outstanding response With a power density of 548 W/l Lexium™ 32 packs maximum power into minimum volume This saves on cabinet space and size, reduces the machine footprint and decreases costs Powerful integration software simplifies the entire process from planning to commissioning The new auto tuning function makes tuning easier than ever before Lexium™ 32 offers a host of features for rapid installation and maintenance Lexium™ 32 supports a wide selection of interfaces for fast integration into architectures Communication boards, encoder options and accessories adapt your Lexium™ 32 solution "Safe torque off" on board (IEC/EN 61800-5-2) for shorter downtime and less wiring "Safe torque off" on board (IEC/EN 61800-5-2) for shorter downtime and less wiring 54.87 in-lbf at 400/480 V 3 ph
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BMH1003P06F2A |
| Application | Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BMH1003P06F2A |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP54 (STANDARD) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1110.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 18204.32 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0853 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8501524000 |
| Height | 20.1000 in |
| Height [Metric] | 19.5000 cm |
| Item Group | 18282 |
| Length | 40.6000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=6537073&lang=en-us |
| Mounting | 100 MM,INTERNATIONAL STANDARD FLANGE |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A7601R20 |
| UNSPSC | 26101205 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.5000 in |
| Width [Metric] | 22.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working Applications |
| For the leading edge Lexium™ 32 simplifies all aspects in the machine life cycle from engineering to maintenance |
| A speed bandwidth of 1600 Hz provides outstanding response |
| With a power density of 548 W/l Lexium™ 32 packs maximum power into minimum volume |
| This saves on cabinet space and size, reduces the machine footprint and decreases costs |
| Powerful integration software simplifies the entire process from planning to commissioning |
| The new auto tuning function makes tuning easier than ever before |
| Lexium™ 32 offers a host of features for rapid installation and maintenance |
| Lexium™ 32 supports a wide selection of interfaces for fast integration into architectures |
| Communication boards, encoder options and accessories adapt your Lexium™ 32 solution |
| "Safe torque off" on board (IEC/EN 61800-5-2) for shorter downtime and less wiring |
| "Safe torque off" on board (IEC/EN 61800-5-2) for shorter downtime and less wiring |
| 54.87 in-lbf at 400/480 V 3 ph |