or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ 9422 Cable Operated Mechanism, Type A operation, For Use With MG-NSF and PowerPact® H and J Circuit Breaker
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ 9422 Cable Operated Mechanism, Type A operation, For Use With MG-NSF and PowerPact® H and J Circuit Breaker
SKU400926
MFGR #9422CSF50
Call For Price
List: Square D 9422CSF50 OPERATING MECHANISM CABLE MECHANISM NEMA,2 or 3,250A Frame Size,9422 Type A Handle (Purchase Separately),250A,Cable Mechanism,Direct,Direct/Flange,Flanged,For use with Schneider Electric circuit breakers including Merlin Gerin and PowerPact Only,MG-NSF or PowerPact H and J Frame Circuit Breakers (2 or 3-Pole) 250A,Schneider Electric Single Cable Operating Mechanism for Circuit Breakers 60 Inches
Square D 9422CSF50 OPERATING MECHANISM CABLE MECHANISM NEMA,2 or 3,250A Frame Size,9422 Type A Handle (Purchase Separately),250A,Cable Mechanism,Direct,Direct/Flange,Flanged,For use with Schneider Electric circuit breakers including Merlin Gerin and PowerPact Only,MG-NSF or PowerPact H and J Frame Circuit Breakers (2 or 3-Pole) 250A,Schneider Electric Single Cable Operating Mechanism for Circuit Breakers 60 Inches
Actuator 9422 TYPE A HANDLE (PURCHASE SEPARATELY) Alternate Catalog Number 9422CSF50 Amperage Rating 250 A Application SINGLE CABLE OPERATING MECHANISM FOR CIRCUIT BREAKERS 60 INCHES ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9422CSF50 Connection DIRECT Country of Origin MX Currency USD Enclosure FLANGED EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1226.31 Gross Volume per Pack Metric 20095.58 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0268 lb Gross Weight per Pack Metric 2.68 Gross Weight UOM Metric kg Handle To Device Connection 60 in Cable Handle|Operation Type A Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 18.0340 in Height [Metric] 18.0340 cm Item Group 21732 Length 34.5440 in Length [Metric] 34.5440 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=565805&lang=en-us Mounting DIRECT/FLANGE Returnable Y Series 9422 Size 250A FRAME SIZE Standards UL E52639 CCN WHTY2CSA File No. LR44199 Class 4652 04 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand SCHNEIDER ELECTRIC Suitable For Use With MG-NSF, PowerPact® H, J Circuit Breakers Trip Type MG-NSF OR POWERPACT H AND J FRAME CIRCUIT BREAKERS (2 OR 3-POLE) 250A Type Single Cable Operating Mechanism UNSPSC 39122233 UPC 11 78590110412 UPC 12 785901104124 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 32.2580 in Width [Metric] 32.2580 cm SINGLE CABLE OPERATING MECHANISM FOR CIRCUIT BREAKERS 60 INCHES FOR USE WITH SCHNEIDER ELECTRIC CIRCUIT BREAKERS INCLUDING MERLIN GERIN AND POWERPACT ONLY Cable mechanism single cable operating mechanism for circuit breakers (250 A frame size), MG-NSF or PowerPact™ H and J frame circuit breakers (2 or 3-pole), 9422 type A handle Designed for tall, deep enclosures where placement flexibility is required
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | 9422 TYPE A HANDLE (PURCHASE SEPARATELY) |
| Alternate Catalog Number | 9422CSF50 |
| Amperage Rating | 250 A |
| Application | SINGLE CABLE OPERATING MECHANISM FOR CIRCUIT BREAKERS 60 INCHES |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9422CSF50 |
| Connection | DIRECT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | FLANGED |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1226.31 |
| Gross Volume per Pack Metric | 20095.58 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0268 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle To Device Connection | 60 in Cable |
| Handle|Operation | Type A |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 18.0340 in |
| Height [Metric] | 18.0340 cm |
| Item Group | 21732 |
| Length | 34.5440 in |
| Length [Metric] | 34.5440 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=565805&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT/FLANGE |
| Returnable | Y |
| Series | 9422 |
| Size | 250A FRAME SIZE |
| Standards | UL E52639 CCN WHTY2CSA File No. LR44199 Class 4652 04 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Suitable For Use With | MG-NSF, PowerPact® H, J Circuit Breakers |
| Trip Type | MG-NSF OR POWERPACT H AND J FRAME CIRCUIT BREAKERS (2 OR 3-POLE) 250A |
| Type | Single Cable Operating Mechanism |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 78590110412 |
| UPC 12 | 785901104124 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 32.2580 in |
| Width [Metric] | 32.2580 cm |
| SINGLE CABLE OPERATING MECHANISM FOR CIRCUIT BREAKERS 60 INCHES |
| FOR USE WITH SCHNEIDER ELECTRIC CIRCUIT BREAKERS INCLUDING MERLIN GERIN AND POWERPACT ONLY |
| Cable mechanism single cable operating mechanism for circuit breakers (250 A frame size), MG-NSF or PowerPact™ H and J frame circuit breakers (2 or 3-pole), 9422 type A handle |
| Designed for tall, deep enclosures where placement flexibility is required |